Ile danych zawiera paszport covidowy? Więcej niż Ci się wydaje

certyfikat covidowy
(fot. Benchmark)

Wraz ze szczepieniami przeciwko COVID-19 weszły również unijne certyfikaty potwierdzające, które często są nazywane paszportami covidowymi. Przyjmują one formę kodów QR, które można dekodować za pomocą aplikacji rządowych. Istnieje jednak narzędzie, które pozwala nam sprawdzić co znajduje się w takim paszporcie. Jak się okazuje, jest tam całkiem sporo informacji.

Jak oficjalnie odczytać paszport covidowy?

Paszport covidowy potwierdza nasze szczepienie przeciwko COVID. Istnieją więc pewne aplikacje, które pozwalają na sprawdzenie czy dana osoba faktycznie jest zaszczepiona – jest to przydatne chociażby w kinach czy na weselach, gdzie osoby zaszczepione nie liczą się do ogólnej puli ludzi mogących przebywać w danym miejscu.

Do odczytywania tych danych służy rządowa aplikacja Skaner Certyfikatów COVID (niegdyś występowała pod nazwą Zaszczepieni), która skanuje czyjś kod QR, a następnie pokazuje podstawowe dane. Są to:

  • Imię i nazwisko
  • Imię i nazwisko bez polskich znaków
  • Data urodzenia
  • Identyfikator certyfikatu.
Skaner certyfikatów COVID
(fot. Centrum e-Zdrowia)

Warto dodać, że jeszcze za czasów nazwy Zaszczepieni wyświetlanych informacji było znacznie mniej. Jak się jednak okazuje, paszport covidowy przenosi o wiele więcej danych, z którymi warto się zapoznać. Jak to zrobić? Aplikacją!

Odczytanie danych z paszportu covidowego – aplikacja deCOVID Vaccine Passport

Właśnie powstała aplikacja, która znacznie ułatwia odczytanie danych zakodowanych w paszporcie covidowym. Program działa w formie konsolowej i może być uruchomiony na każdym urządzeniu i systemie – wystarczy mieć zainstalowany interpreter Pythona.

Jak zainstalować deCOVID Vaccine Passport?

Aplikacja nie występuje w formie pliku wykonywalnego, a gotowego kodu, który należy zinterpretować. Jeśli korzystasz z Linuxa, to zapewne interpreter Pythona już masz zainstalowany. Jeśli natomiast masz Windowsa, to program znajdziesz >>tutaj do pobrania<<.

Następnie wchodzimy na repozytorium aplikacji >>tutaj<< i pobieramy całą paczkę ZIP. Wybieramy kolejno zielony przycisk Code, a następnie klikamy w Download ZIP. Pobraną paczkę wypakowujemy i wchodzimy do nowo utworzonego folderu.

Klikamy w folderze PPM i wybieramy Uruchom w terminalu (na Windowsie alternatywnie: Uruchom w linii poleceń). Jeszcze zanim uruchomimy program, musimy doinstalować potrzebne biblioteki. Można to zrobić za pomocą komend w już uruchomionej konsoli:

pip install cbor2
pip install base45

Gdy biblioteki już się zainstalują, to możemy skorzystać z aplikacji wpisując:

python3 main.py

Jak skorzystać z aplikacji?

W pierwszym kroku wybieramy język (do wyboru mamy polski oraz angielski), a następnie musimy wkleić kod paszportu zaczynający się od znaków HC1. Uzyskanie go nie jest trudne. Wystarczy wziąć smartfon i zeskanować nasz paszport, co wyświetli właśnie chciany ciąg znaków. Zapewne Twój smartfon potrafi odczytywać kody QR. Jeśli nie, to możesz skorzystać z programu otwartoźródłowego QR&Barcode Scanner.

Uzyskany ciąg znaków wklejamy do okna konsoli i po chwili powinniśmy uzyskać dane. Sprawdźcie jak dużo ich jest!

paszport covidowy
Jak możemy zauważyć, certyfikat przenosi wiele danych (powyższe dane są fikcyjne – rozszyfrowany paszport został stworzony z myślą o deweloperach)

Dodatkowo, w trakcie rozszyfrowania tych danych, na Twoim komputerze powstał plik cert.json, który zawiera zdekodowane dane, jednak w dokładnie w takiej formie, w jakiej został zaszyfrowany.

Kod aplikacji jest otwarty i możecie się z nim zapoznać >>tutaj<<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!