Firefox już dostępny na MacBookach z M1 dzięki aktualizacji do wersji 84

Firefox już dostępny na MacBookach z M1 dzięki aktualizacji do wersji 84
Mozilla Firefox

Mozilla Firefox to jedyny prawdziwy konkurent dla Google Chrome i bardzo cieszę się, że nadal jest rozwijany, a dodawane do niego funkcje są bardzo przydatne. Przeglądarka właśnie doczekała się aktualizacji do wersji 84.

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to świetny i rozbudowany produkt. Ostatnio nawet przetestowałem Firefox Beta na Androida i bardzo mi się spodobał (więcej dowiecie się >>stąd<<).

Warto przeczytać: Zła wiadomość dla fanów Mozilli. Firma pozbywa się dwóch usług

Mozilla Firefox 84

Przede wszystkim nowa wersja Firefoxa na dzień dobry ma uruchomioną funkcję WebRender na systemach Linux z protokołem wyświetlania okien X11 i środowiskiem GNOME, a także na macOS Big Sur i na Windowsie. Funkcja ta odpowiedzialna jest za o wiele szybsze działanie. W przypadku innych środowisk graficznych dodatek należy ją włączyć ręcznie (wchodząc na witrynę about:config). Co ważne, WebRender nie współpracuje z systemem okien Wayland.

Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że od wersji 84. Firefox jest natywnie dostępny na MacBooki z procesorem M1. Tak, od teraz możemy cieszyć się w pełni darmową i otwartą przeglądarką internetową na najnowszych komputerach z logo Apple. Jak twierdzi Mozilla, Firefox 84 na M1 działa naprawdę szybko i uruchamia się nawet 2,5 raza szybciej niż wersja 83. Na Linuxie natomiast wprowadzono lepszą alokację pamięci, co ma poprawić działanie przeglądarki.

Najnowsza aktualizacja jest już dostępna. W przypadku Windowsa uaktualnienie możecie wymusić z poziomu ustawień przeglądarki. Na Linuxie natomiast stosowną aktualizację znajdziecie w wybranym menedżerze pakietów.

Korzystacie z Firefoxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!