Koniec pewnej ery. Firefox usuwa obsługę FTP

Firefox

Mozilla Firefox to jedyny prawdziwy konkurent dla Google Chrome i bardzo cieszę się, że nadal jest rozwijany, a dodawane do niego funkcje są bardzo przydatne. Najnowsza aktualizacja jednak usuwa coś, co zapewne większość z Was zna. Mowa tu o FTP.

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to świetny i rozbudowany produkt. Ostatnio nawet przetestowałem Firefox Beta na Androida i bardzo mi się spodobał (więcej dowiecie się >>stąd<<).

Mozilla Firefox 88

Mozilla właśnie wydała Firefoxa w wersji 88. Największą zmianą jest usunięcie wsparcia dla protokołu FTP (File Transfer Protocol), z którego zapewne wielu z Was skorzystało chociaż raz, aby bezprzewodowo zgrać pliki z telefonu na komputer. Powodem tego jest brak zabezpieczeń protokołu. Co ważne, dodano WebRender dla użytkowników środowisk KDE Plasma oraz Xfce, dzięki czemu przeglądanie Internetu powinno być jeszcze wygodniejsze i szybsze.

Dodano także gest uszczypnięcia na touchpadzie, który pozwala łatwo przybliżyć zawartość w Wayland. Zaimplementowano również jeszcze lepszą obsługę formularzy w formie PDF z elementami JavaScript. Ciekawym smaczkiem jest też możliwość dodania ikony “Zrób zrzut ekranu” do górnego paska. Użytkowników Androida z pewnością ucieszą poprawki do funkcji Picture-in-Picture mode.

Jak widać, aktualizacja do Firefoxa 88 nie wnosi wiele, jednak może okazać się naprawdę przydatna. Oczywiście najnowsze uaktualnienie jest już dostępne. W przypadku Windowsa aktualizację możecie wymusić z poziomu ustawień przeglądarki. Na Linuxie natomiast stosowny update znajdziecie w wybranym menedżerze pakietów.

Korzystacie z Firefoxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!