Mozilla Firefox 91 już jest! Fani prywatności będą zadowoleni

Firefox

Pomimo utraty wielu użytkowników, Firefox się nie poddaje i dalej dostaje aktualizacje. Właśnie teraz zostało wypuszczone uaktualnienie do wersji 91, która wnosi usprawnione działanie ciasteczek.

Firefox to przeglądarka internetowa, którą zna bardzo dużo osób. Co prawda, swoje lata świetności ma daleko za sobą, kiedy to korzystało z niej aż ponad 20% internautów, jednak nadal jest to dobry i rozbudowany produkt. Już od ponad roku obserwuje rozwój mobilnego Firefoxa, czyli od kiedy wszedł kompletnie nowy design. I muszę przyznać, że widzę jak się on zmienia i już pod wieloma względami jest to naprawdę dobry produkt, momentami lepszy od Chrome.

Jest na tyle dobry, że najpierw korzystałem z niego na testowych smartfonach, aż w końcu zdecydowałem się na jego instalację na moim prywatnym telefonie. Muszę przyznać, że jestem naprawdę zadowolony – bardziej niż z wersji desktopowej.

Mozilla Firefox 91

Firefox idzie na wojnę ze śledzeniem użytkowników. Total Cookie Protection to funkcja, która nie pozwala stronom na współdzielenie ciasteczek. Wcześniej także wprowadzono wzmocnioną ochronę przed śledzeniem, która wycina elementy śledzące czy blokuje ciastka stron trzecich. Teraz natomiast Firefox oferuje szybkie usunięcie ciastek.

W ustawieniach znajdziemy specjalne narzędzie, które oferuje wygodne zarządzanie ciastkami. Pozwala nam na przejrzenie danych, jak i szybkie usunięcie danych, które strona przechowuje na naszym komputerze. Teraz jednak proces usuwania przyspieszono – wystarczy kliknąć w kłódkę na pasku adresu i tam odnajdziemy Wyczyść ciasteczka i dane witryny.... Można również z menu przejść do Historia, nacisnąć PPM na stronę i kliknąć Usuń całą witrynę, co usunie wszystkie dane o wybranej stronie.

Firefox

Dodano także możliwość logowania do usług za pomocą systemowego konta Microsoft – oczywiście dotyczy to Windowsa 10. Na macOS natomiast Firefox zaczął współpracować z funkcją High Contrast Mode. Nie zabrakło poprawek błędów i optymalizacji.

Nowa aktualizacja jest już dostępna do pobrania. Na Ubuntu zapewne pojawi się w ciągu kilku dni. Wersja Flatpak jest już dostępna. W systemie Windows przeglądarka sama powinna powiadomić Cię o aktualizacji.

Źródło: Firefox, OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!