Mozilla porównała przeglądarki Firefox i Brave. Zgadnijcie kto wygrał

mozilla

Przeglądarkę Firefox można określić jaką jedyną prawdziwą konkurencję dla Google Chrome. Dlaczego? Bowiem nie bazuje ona na silniku Chromium, tak jak ma to miejsce w przypadku Microsoft Edge, Opery czy Brave. Mozilla postanowiła przygotować porównania Firefoxa z innymi popularnymi przeglądarkami internetowymi. Na liście widnieje również Brave, czyli prawdopodobnie najbardziej podobna przeglądarka do Firefoxa. Jak wypadło porównanie? Nie jest trudno zgadnąć.

Brave Browser to stosunkowo młoda przeglądarka internetowa (premierę miała w 2016 roku), która bazuje na silniku Chromium. To co ją wyróżnia to dosyć “ostre” podejście do tematu prywatności, reklam i śledzenia w Internecie. Na dzień dobry produkt ma wbudowany blocker reklam i innych form śledzenia, również i w wersji mobilnej. Ponadto pozwala na zarabianie, poprzez właśnie blokowanie reklam. Wraz z korzystaniem z Brave Browser dostajemy BAT, czyli kryptowalutę, którą później można zamienić w USD. Sam już sumarycznie zarobiłem kilka BAT, choć z przeglądarki korzystam dosyć krótko.

Firefox vs. Brave Browser

Przyznam szczerze, że sam zastanawiam się, z której przeglądarki internetowej korzystać. Obydwie (to jest Brave Browser i Firefox) są bardzo dobre, szybkie i dostępne na przeróżne platformy, a także dbają o prywatność w sieci. Która jest lepsza? W sieci pojawiło się porównanie przygotowane przez… producenta Firefoxa.

Warto przeczytać: Po wielu latach zmieniłem przeglądarkę i przesiadłem się na Brave Browser

O dziwo Mozilla podeszła do tematu dosyć profesjonalnie. Porównanie zaczyna się wstępem, w którym jasno wskazuje na elementy, które łączą obydwa produkty – licencja Open Source, dbanie o bezpieczeństwo i prywatność użytkownika oraz nieponoszenie kosztów za korzystanie. Niestety, dalej już nie jest tak różowo i większość rzeczy “w ogólnym rozrachunku” wypada na korzyść Firefoxa, choć nie zawsze jest to prawda. Ponadto, wiele zalet produktu Mozilli jest podpieranych wtyczkami, które przecież są też dostępne na Brave Browser.

Brave-Browser
(fot. Medium.com)

Tabelki pokazują, że Brave przegrywa w temacie funkcji Text-to-speech (Brave po prostu jej nie ma), a także wbudowanego narzędzia do robienia zrzutów ekranu. Przy czym warto dodać, że w Firefox jest to możliwe dzięki wtyczce – dokładnie tak samo jak w Brave Browser (Brave ma dostęp do wtyczek przygotowanych na przeglądarkę Google Chrome). Ponadto Brave Browser nieco kuleje jeśli chodzi o wbudowanego menedżera haseł, bowiem nie obsługuje on Master Password. Tutaj Mozilla może się pochwalić całkiem rozbudowanym menedżerem haseł Firefox Lockwise. Przy czym ja i tak korzystam z zewnętrznego BitWarden, który obsługiwany jest przez obydwie przeglądarki.

Ponadto Firefox ma o wiele lepszy system synchronizacji danych, gdzie są one powiązane z kontem, co daje dostęp do wielu innych bardzo ciekawych dodatków – notatek czy Firefox Monitor. Brave natomiast synchronizacji po prostu nie ma. Pierwsza wersja Brave Sync była niezwykle słaba i problematyczna, co sprawiło, że twórcy ją usunęli. Sync V2 ma być dosyć dobre, jednak funkcja dopiero co zadebiutowała w kanale Beta. Szkoda, ze akurat o wiele lepszej synchronizacji Mozilla nic nie wspomina…

Mozilla porównała przeglądarki Firefox i Brave. Zgadnijcie kto wygrał
(fot,. Venturebeat)

Porównanie obiegło Internet i wiele osób uważa je za niezbyt dokładne. Użytkownicy wskazują, że Brave nie dość, że lepiej blokuje reklamy, to oferuje o wiele lepsze filtry, co też przekłada się na lepsze zachowanie prywatności. Wytknięto również twierdzenie, że Firefox zużywa mniej pamięci RAM niż Brave, choć często właśnie narzeka się na produkt Mozilli, że ma on zbyt duże zapotrzebowanie na RAM (tutaj jednak warto wykonać własne testy abyście lepiej się z tym zapoznali). Ponadto wielokrotnie Mozilla “kryje” Firefoxa i dodaje kolejne zalety poprzez mówienie o zewnętrznych wtyczkach, które można zainstalować również i na Brave. Podsumowanie całego porównania według mnie jest zbyt jednostronne.

Która przeglądarka internetowa jest lepsza? Ciężko stwierdzić. Obydwie są niezwykle do siebie podobne, a zarazem różne. Jedna jest lepsza w pewnej części rzeczy, a druga w innej. Ja aktualnie korzystam z obydwóch (Brave Browser na komputerze i na smartfonie, a Firefox Beta na smartfonie) i uważam je za udane.

Link do porównania znajdziecie >>tutaj<<.

Z której przeglądarki internetowej korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!