MX Linux od teraz również z KDE Plasma

MX Linux od teraz również z KDE Plasma

Od jakiegoś czasu niemalże wszystkie rankingi zdobywa „nowa” dystrybucja Linuxa kryjąca się pod nazwą MX Linux. Co ciekawe, od teraz system ten ma być publikowany również w wersji z środowiskiem graficznym KDE Plasma.

MX LINUX

MX Linux to system, który od jakiegoś czasu zdobywa ranking distrowatch, zajmując dumną pierwszą pozycję. Bazuje on bezpośrednio na Debianie (a nie jak wiele innych dystrybucji – na Ubuntu) i można pochwalić go za przede dwa ważne elementy – niezwykłą szybkość (dzięki optymalizacji i wykorzystaniu środowiska graficznego Xfce) oraz świetną stabilność (dzięki bazowaniu na Debianie). Jest to oczywiście darmowy system, a więc każdy z nas może go sobie zainstalować bez ponoszenia żadnych kosztów.

Warto przeczytać: Debian 10 Buster już jest! To jedna z najgłośniejszych linuksowych premier

MX Linux również z KDE Plasma

Kilka tygodni temu premierę miał MX Linux 19.2 “Patito Feo”, który wykorzystuje środowisko graficzne Xfce. Jednakże deweloperzy powiadomili, że pracują nad nową wersją MX Linux, która zamiast Xfce ma oferować KDE Plasma.

Warto przeczytać: KDE Plasma 5.19.1 już jest i naprawia błędy na które narzekałem!

Autorzy pochwalili się wynikami pracy i opublikowali MX Linux Beta wraz z KDE Plasma 5.14.5 (przypomnijmy: aktualnie najnowszą wersją jest 5.19). Jest to dosyć stara wersja KDE, jednakże zostało to tak zestawione w celach testowych. Oczywiście system nadal oferowuje zalety MX Linuxa – chociażby stabilną bazę w postaci Debiana Buster i oczywiście narzędzia MX, takie jak antiX-live-usb-system czy program do kopii zapasowych.

Póki co MX Linux z KDE Plasma nie jest zbyt stabilnym systemem i preferujemy instalować go tylko w celach testowych. Obraz ISO możecie pobrać >>stąd<<.

Korzystacie z Linuxa? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!