Niemcy zezwolą Huawei na budowę infrastruktury 5G, o ile producent spełni wymagania bezpieczeństwa

huawei 5g

Spór pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i firmą Huawei nieustannie trwa i wszystko wskazuje na to, że zbyt szybko się nie zakończy. USA próbuje wywrzeć nacisk także na inne kraje, aby te zerwały współpracę z chińskim gigantem. Niemcy mają jednak swoje zdanie w tej sprawie!

Niemcy chcą współpracować z Huawei

Na wstępnie warto przypomnieć skąd wziął się spór pomiędzy USA i Huawei. Rząd Stanów Zjednoczonych oskarża chińskiego giganta o szpiegostwo, łamanie sankcji i praw handlowych. Co więcej, według amerykańskich organów rządowych, producent z Państwa Środka nieustannie współpracuje z chińskimi agencjami wywiadowczymi, którym przekazuje dane o użytkownikach. Po głośnych oskarżeniach USA część krajów momentalnie poparła to stanowisko. Austria, Japonia czy Nowa Zelandia zapowiedziały, że nie zamierzają pozwolić firmie Huawei na budowę infrastruktury sieci 5G w swoich krajach. Jakiś czas temu Stany Zjednoczone chwaliły za podobne stanowisko Francję i Niemcy. Teraz sytuacja uległa diametralnej zmianie.

Jochen Homman, prezes Bundesnetzegenturu czyli Federalnej Agencji Sieci, postanowił zabrać głos w tej sprawie. Przyznał on, że na tę chwilę nie ma jakichkolwiek dowodów potwierdzających winę Huawei, a co za tym idzie firmie nie można zarzucić działań zagrażających bezpieczeństwu użytkowników. Tym samym Niemcy nie chcą blokować rozwoju producenta z Państwa Środka i zgadzają się na to, by ten budował infrastrukturę sieci 5G w ich kraju.

Zobacz też: Huawei jest gotowy na wprowadzenie 5G. Pozostaje czekać na lokalne regulacje!

Oczywiście Huawei musi spełnić szereg wymagań stawianych przez Niemców, a całość będzie bardzo dokładnie sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa, ale jeśli chiński producent faktycznie jest niewinny to nie ma się czego obawiać. Firma z Państwa Środka już niejednokrotnie chwaliła się, że to właśnie ona jest najbardziej rozwinięta technologicznie jeśli chodzi o 5G. Tym samym rozwiązania Huawei mogą już niedługo zagwarantować Europejczykom zdecydowanie większą prędkość przesyłania plików niż miało to miejsce w przypadku 4G. Chiński gigant zajmie się budową sieci także w naszym kraju. Kiedy będziemy mogli z niej skorzystać? Najpewniej nie szybciej niż w 2020 roku.

Czekacie na wprowadzenie 5G w naszym kraju? Zapraszamy do dyskusji!

Dodaj komentarz