Strona główna Aktualności Nowe informacje na temat Snapdragona 8150

Nowe informacje na temat Snapdragona 8150

-

Koniec roku za pasem, więc nadchodzi czas premiery najnowszego układu Qualcomma. Snapdragon 8150 napędzać będzie większość przyszłorocznych flagowców, więc oczekiwania odnośnie jego możliwości są spore. Teraz w sieci pojawiły się kolejne informacje na jego temat!

Snapdragon 8150 już niedługo

Nowy układ amerykańskiego producenta zaprezentowany zostanie już w przyszłym tygodniu, 4 grudnia. Wyniki osiągane w testach syntetycznych pojawiły się w internecie już jakiś czas temu i trzeba przyznać, że robią wrażenie. Sam Qualcomm zapowiada ponad 20% większą wydajność względem Snapdragona 845, a dodatkowo ten procesor będzie w pełni przystosowany do obsługi łączności 5G.

I w zasadzie jeśli komuś nie chce się czytać, to powyższe informacje wystarczą w zupełności do tego, by na nowy układ poczekać. Jeśli jednak kogoś interesuje więcej kwestii związanych z jego specyfikacją, to dalsza część wpisu powinna Was także zainteresować.

Najnowsze przecieki sugerują, że układ przygotowany będzie w trzy-klastrowej architekturze. Użytkownik Ice universe poinformował, że Snapdragon 8150 dostanie cztery rdzenie Kryo Silver o taktowaniu 1,786 GHz każdy (128 KB L2 cache), trzy rdzenie Kryo Gold o taktowaniu 2,419 GHz każdy (256 KB L2 cache) oraz jeden rdzeń Kryo Gold Prime o taktowaniu 2,842 GHz (512 KB L2 cace).

Niestety nie wiadomo jak te rdzenie mają się do aktualnego nazewnictwa Amerykanów, przez co robi się lekki bałagan. Bardzo możliwe jest, że Gold i Silver oznaczają całkowicie nowe rozwiązania. Z drugiej strony, jeśli porównamy je z tymi w Snapdragonie 845, mogą to być rdzenie ARM Cortex A-75 (Gold) oraz Cortex A-55 (Silver).

Wartości pamięci cache L2 również zgadzają się z tymi, które mamy w układzie 845. 256 KB dla Gold i 128 KG dla Silver, przy czym ten pierwszy jest bardziej interesujący. Bardzo możliwe, że jest to nowe rozwiązanie bazujące na ARM Cortex-A76. Dodatkowo wiele wskazuje na to, że Snapdragon 8150 wykorzysta architekturę DynamicIQ, więc dostępna będzie pewna elastyczność jeśli chodzi o działanie.

kryo 835

Niestety nie ma żadnych informacji na temat procesu technologicznego, w jakim powstanie Snapdragon 8150. Osobiście stawiałbym na 7 nm, jednak wszystko jest w tej kwestii możliwe. Tak samo w przypadku modelu LTE. Wiadomo natomiast, że układem graficznym będzie tutaj Adreno 640, lecz nic poza tym – żadnych przecieków na temat jego wydajności.

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na premierę i liczyć na to, że Xiaomi Mi 9, który jako pierwszy ma dostać ten procesor, pojawi się niedługo po Nowym Roku.

Co myślicie na temat Snapdragona 8150?

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej