Nowy układ dla średniopółkowców czyli MediaTek Helio P65 zaprezentowany

Nowy układ dla średniopółkowców czyli MediaTek Helio P65 zaprezentowany

MediaTek nadal pozostaje daleko w tyle za Qualcommem, ale producent ten nie zamierza porzucić rynku procesorów mobilnych. Jednostki z serii Helio bardzo często są bowiem wykorzystywane w średniakach czy budżetowcach mniejszych firm, ponieważ się one najzwyczajniej w świecie tańsze. Teraz debiutuje zupełnie nowy procesor MediaTeka!

MediaTek Helio P65

Procesor ten zbudowany jest w architekturze 12 nm. Jeszcze jakiś czas temu powiedzielibyśmy, że jest to rewelacyjna wiadomość, ale w dzisiejszych czasach większość topowych jednostek wytwarzana jest w 7-8 nm procesie technologicznym. Tym samym możemy być wręcz pewni, że MediaTek Helio P65 to procesor ze średniej półki mający w zupełności wystarczyć większości przeciętnych użytkowników. Składa się on z ośmiu rdzeni. Dwa z nich to ARM Cortex-A75 o taktowaniu do 2 GHz, a kolejne sześć to ARM Cortex-A55 o taktowaniu do 1,7 GHz. Całość wspierana jest przez zintegrowaną grafikę ARM Mali-G52.

Zobacz także: OPPO i pierwszy aparat pod ekranem

Według MediaTeka jednostka ta jest nawet o 25% wydajniejsza niż konkurencyjne rozwiązania z tej półki cenowej. Co to oznacza? Tak naprawdę nic konkretnego. Firma nie przywołała żadnych modeli jednostek konkurencji, a co za tym idzie ciężko powiedzieć od jakiego procesora Helio P65 ma być szybszy. MediaTek Helio P65 został wyposażony w technologię CorePilot, która ma być przydatna przede wszystkim w bardziej wymagających aplikacjach czy grach. Rozwiązanie to monitoruje temperatury pracy urządzenia w czasie rzeczywistym i jest w stanie na bieżąco rozdzielać potrzebne zasoby.

Recenzja Xiaomi Redmi 6 – wielki powrót Mediateka do serii Redmi?

Jeśli chodzi o aparaty to Helio P65 wspiera dwa oczka po 16 Mpix każde lub pojedyncze 48 Mpix. Nie zabrakło także wsparcia dla elektronicznej stabilizacji obrazu czy nagrywania filmów w aż 240 klatkach na sekundę. Niestety zabrakło wsparcia dla rozdzielczości 4K. Firma MediaTek zadeklarowała, że ich najnowszy procesor już jest produkowany, a pierwsi producenci będą mogli skorzystać z niego w lipcu. Tym samym bardzo możliwe, że jeszcze w tym roku na rynek trafią pierwsze smartfony z Helio P65!

Jesteście fanami procesorów MediaTeka? A może wolicie smartfony pracujące pod kontrolą jednostek Qualcomma? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!