Od teraz możesz zainstalować Ubuntu Touch na niemalże każdym smartfonie z Androidem!

ubuntu touch

Ubuntu Touch jest bardzo ciekawym systemem i z pewnością wiele osób chciałoby go przetestować. Niestety jest to dosyć problematyczne, bowiem system ten jest dostępny na wąskie grono urządzeń mobilnych, gdzie głównie są to dosyć stare sprzęty o leciwej specyfikacji. Jednakże dzięki projektowi od erfanoabdi, z Ubuntu Touch zacząć korzystać mogą niemalże wszyscy właściciele nowszych smartfonów z Androidem!

Zwykłego, dekstopowego Linuxa jest bardzo łatwo przetestować, bowiem można go zainstalować na niemalże każdym komputerze z Windowsem lub MacOS. Niestety, nie jest tak świetnie w przypadku smartfonów i Ubuntu Touch. UPports objęło wsparciem niewielką liczbę urządzeń, gdzie dominują głównie stare smartfony sprzed 7 lat. Znalazł się jednak deweloper, który rozwiązał ten problem w bardzo ciekawy sposób.

Warto przeczytać: To nadal żyje! Ubuntu Touch OTA-12 wydane!

Dzięki Project Treble możesz zainstalować Ubuntu Touch na niemalże każdym smartfonie!

erfanoabdi to deweloper, któremu społeczność Ubuntu Touch wiele zawdzięcza, bowiem to właśnie on przeportował ten system na Xiaomi Redmi Note 7. Wykorzystując działanie zaprezentowanego dwa lata temu Project Treble, deweloper sprawił, że możemy przygotować sobie obraz Ubuntu Touch na niemalże każdy smartfon z Androidem (oczywiście warunkiem jest wsparcie dla Project Treble). Mało tego, system ten instaluje się podobnie jak zwykłe Androidy. To jednak nie wszystko – Ubuntu Touch GSI jest całkiem kompletnym OS-em, bowiem pozwala na odbieranie połączeń głosowych, korzystanie z urządzeń Bluetooth, odblokowywanie ekranu czytnikiem linii papilarnych, a nawet na odpalanie aplikacji z Androida dzięki Anbox.

Tworzenie odpowiedniego obrazu instalacyjnego nie jest proste, jednak proces ten został opisany >>tutaj<<. Ubuntu Touch GSI można pobrać >>stąd<<.

Co myślicie o Ubuntu Touch? Czy nowy projekt sprawia, że popularność systemu może wzrosnąć? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!