To nadal żyje! Ubuntu Touch OTA-12 wydane!

pinetab

Po tym jak Canonical porzuciło Unity oraz Ubuntu Touch może wydawać się, że obydwa projekty są już zakończone. Nic bardziej mylnego! Mobilny Linux dalej jest rozwijany dzięki grupie UBPorts i właśnie został zaktualizowany do wersji OTA-12.

Ubuntu Touch

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity Remix). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-12

Nowa aktualizacja systemu przynosi wiele ciekawych rzeczy. Przede wszystkim uaktualniono środowisko Lomiri do wersji 8.20, a serwer wyświetlania Mir do odsłony 1.2. Dzięki wielu poprawkom system powinien działać znacznie szybciej. Zmianom poddano również kolorystykę oprogramowania – od teraz Ubuntu Touch ma własny schemat kolorów nazywający się Suru, dzięki któremu elementy aplikacji mają wyglądać lepiej i być znacznie czytelniejsze.

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch

Ubuntu Touch OTA-12 to również ulepszenia dla klawiatury ekranowej. Dodano gesty, które pozwalają na przełączanie się miedzy trybami (tryb pisania, tryb edytowania). Nie obyło się również bez zmian i poprawek dla przeglądarki internetowej Morph. Naprawiono problemy z trybem prywatnym czy skalowaniem stron pod dany wyświetlacz. Ponadto od teraz możemy korzystać z wielokolorowych diod powiadomień i dodano tłumaczenie niektórych elementów (wcześniej zawsze były wyświetlane w języku angielskim).

Chcielibyście korzystać z Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!