Oficjalna strona internetowa projektu Fuchsia jest już dostępna!

Fuchsia-OS

Niejednokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu dla Was o projekcie Fuchsia OS. Ten system operacyjny, nad którym pracuje Google, może za niedługo okazać się następcą systemu Android. Gigant ten udostępnił już oficjalną stronę internetową dotyczącą tego projektu!

Fuchsia OS coraz bliżej

Wystartowanie tej strony pokazuje nam, że Google nie próżnuje w tej kwestii. Projekt Fuchsia stale jest rozwijany i jest coraz bliżej ukończenia prac nad nim, czyli nowym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych. Na początku tego roku gigant z Mountain View zatrudnił nawet inżyniera od swojego konkurenta, Apple. Na stronie znajdującej się pod adresem fuchsia.dev znajdziemy dokumentację dotyczącą tego systemu. Materiały zawarte tam mają pomóc deweloperom już teraz zapoznać się z wczesną wersją tego systemu. To z pewnością przyczyni się do jego lepszego startu w finalnej wersji. Najprawdopodobniej są to te same informacje, które dostępne były już na Fuchsia Git, ale teraz są z lepszym formatowaniem.

Oficjalna strona internetowa projektu Fuchsia jest już dostępna!

Warto też dodać, że jest to zweryfikowana domena, należy do Google. Potwierdza to wysłanie zapytania na temat tej witryny za pomocą wyszukiwarek wykorzystujących protokół TCP, WHOIS, gdzie dostaniemy odpowiedź do kogo należy ta witryna. To wynik zmian wymuszonych przez ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), czyli organizację, która odpowiada za nadzór nad działaniem serwerów DNS i domen internetowych. Już parę lat temu wprowadziła taki wymóg dla właścicieli domen globalnych. Mamy zatem pewność, iż nie jest to żaden wybryk osoby, która chce nabrać zainteresowanych tym tematem.

fuchsia whois

Strona na razie wydaje się trochę pusta, lecz z pewnością z czasem ulegnie to zmianie na plus. Deweloperzy, którzy są zainteresowani tym projektem, znajdą tam jednak treści, które ich zaciekawią. Są tam instrukcje dotyczące budowania oraz testowania oprogramowania na tej platformie.

Czy Fuchsia OS może rzeczywiście zastąpić Androida w przyszłości?

Moim zdaniem, tak. Wiemy już, że Fuchsia OS będzie używała środowiska ART do uruchamiania aplikacji stworzonych z myślą o systemie z logiem zielonego robocika. To na pewno ułatwi nam przejście na nowy system. Google już zaczął pomalutku odchodzić od nazwy Android, a to, wraz z coraz częściej pojawiającymi się informacjami o tym projekcie, oznacza, iż amerykański gigant naprawdę chce zastąpić Androida czymś innym. System Fuchsia OS nie będzie bazował na jądrze Linuxa, lecz na jądrze Zircon, dzięki czemu Google będzie mógł mieć pełną kontrolę nad systemem. Może przyczynić się to do wprowadzenia wielu funkcji, które nie są możliwe do zaimplementowania w Androidzie. Wierzę w to, że projekt ten wypali i już za parę lat będziemy korzystać ze smartfonów z nowym, lepszym systemem od Google, Fuchsia OS.

Co sądzicie o tym projekcie? Jak myślicie, jak szybko zostanie wypuszczony smartfon z fabrycznie zainstalowanym systemem Fuchsia OS?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!