OnePlus ogranicza działanie portów aplikacji Google Camera w OxygenOS 12

OnePlus-7T-Pro-McLaren-Edition-fotografowanie

Aplikacja Google Camera instalowana jest domyślnie na smartfonach linii Google Pixel i tylko dla nich jest dostępna ze sklepu Google Play. Przetwarzanie zdjęć jest w niej na tyle dobre, że zaczęto tworzyć nieoficjalne porty Gcama dla innych urządzeń niż Pixele od Google. Sam jestem zwolennikiem tego rozwiązania, gdyż domyślna aplikacja OnePlus’a mi nie odpowiada, a różnica w zdjęciach jest na prawdę duża.

OnePlus-7T-Pro-Google-Camera-8.1
Nieoficjalny port aplikacji Google Camera 8.1 na OnePlusie 7T Pro

Niestety wygląda na to, że zabawy Gcamem mogą na smartfonach OnePlusa wkrótce stracić na wartości wraz z aktualizacją do OxygenOS 12. OnePlus wypuścił niedawno nową wersję systemu dla modeli 9 i 9 Pro. Nowa wersja systemu okazała się być pełna błędów i problemów, dlatego producent wstrzymał dostęp do aktualizacji. Użytkownicy tegorocznych flagowców OnePlusa szybko przekonali się, że instalowanie nowej wersji Androida z nakładką OxygenOS nie było dobrym pomysłem. A szczególnie ci używający portu aplikacji Google Camera.

Chodzi konkretnie o dostęp do dodatkowych aparatów, czyli np. szerokokątnego, teleobiektywu czy makro. Gcam na smartfonach OnePlusa długi czas nie miał dostępu do aparatów innych niż główny i przedni. Dopiero rok temu port gcama dla OnePlusów serii 8 zyskały obsługę dodatkowych aparatów bez roota. Za sprawą tego portu, w niedługim czasie wiele innych portów dla innych urządzeń zyskały obsługę do innych aparatów. OxygenOS 12 skutecznie stara się blokować dostęp do dodatkowych aparatów w nieoficjalnych aplikacjach aparatu. Użytkownicy muszą pogodzić się z tym, że zostaje im w Gcamie tylko główny i przedni aparat. Ci, którzy nie zainstalowali aktualizacji mogą się wstrzymać w nadziei, że społeczność nieoficjalnych portów Gcama będzie w stanie obejść ograniczenie.

Google-Camera-Community-OnePlus-OxygenOS-12-warning

Dokładnie ten sam problem dotyczy smartfonów marki OPPO oraz realme. Należące do BBK Electronics OPPO oraz OnePlus stopniowo łączą kody źródłowe swoich nakładek graficznych. OxygenOS i ColorOS powoli stają się jednością, do tego dochodzi oparta na ColorOS nakładka realme UI, którą znajdziemy w smartfonach submarki OPPO – realme. Ograniczenie dostępu do dodatkowych aparatów istnieje od dawna w nakładce ColorOS od OPPO, teraz z uwagi na integrację z nakładką OnePlusa, ta także została dotknięta ograniczeniem.

Źródło: XDA-Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!