Opera i Opera GX z kolejnymi nowościami. Co tym razem?

opera gx muzyka

Przeglądarka internetowa wydaje się być prostym programem, gdzie w zasadzie nie ma co ulepszać. Ktoś mógłby tak powiedzieć, ale myślę, że ta osoba z pewnością nie pracuje w Opera Software. Te przedsiębiorstwo rozwija przeglądarkę internetową w kilku wersjach, z czego na komputery dostępne są Opera i Opera GX. W obu pojawiły się ostatnio interesujące nowości!

Muzyczna Opera GX

Opera GX miała premierę w 2019 roku. Pierwszą wersję przeglądarki wypuszczono z efektami dźwiękowymi stworzonymi przez wielokrotnie nagradzanego kompozytora Rubena Rincóna oraz zespół Berlinist, znanych z nominowanej do nagrody Bafta ścieżki dźwiękowej do Gris. Ta sama ekipa odpowiada za nową dynamicznie się zmieniające tło dźwiękowe w Operze GX.

Cieszymy się, mogąc w końcu ujawnić całość koncepcji, do której od początku dążyliśmy: chcieliśmy wyposażyć naszą przeglądarkę w efekty dźwiękowe znane z gier, gdzie perfekcyjnie skomponowana interaktywna ścieżka dźwiękowa pozwala się w niej zatopić, poprawiając całość doświadczenia. Sądzę, że nam się udało

– mówi Maciej Kocemba, Product Director Opera GX.

Dynamicznie się zmieniające tło muzyczne w Operze GX to spokojna ambientowa muzyka, która sprzyja koncentracji użytkownika. Narasta ona, kiedy aktywnie przeglądamy strony internetowe, klikamy linki lub piszemy, zaś kiedy aktywność spada, muzyka staje się spokojniejsza i mniej dramatyczna. Ścieżka dźwiękowa ma się rozpływać w tle, ale tak, żeby jej brak dawał się odczuć. Tło muzyczne, podobnie jak każdy z efektów dźwiękowych w przeglądarce, można włączyć i wyłączyć w jej ustawieniach w zakładce Dźwięki przeglądarki.

Pierwsza wersja interaktywnego tła dźwiękowego to dopiero początek. W przyszłości chcielibyśmy naszym użytkownikom dać jeszcze więcej opcji. Tak jak mamy fanów różnych gatunków gier, są też zwolennicy różnych podkładów muzycznych. Dlatego też chcemy dać kompozytorom muzyki do gier komputerowych szansę zaprezentowania swojej twórczości milionom użytkowników Opery GX na całym świecie

– dodaje Maciej Kocemba.


Aby urzeczywistnić tę wizję, Opera GX została partnerem międzynarodowego Game Music Festival i ufundowała nagrodę GX Composer 2020 w ramach rozpoczynającego się dziś konkursu GMF 2020 High Score Competition, w którym kompozytorzy ścieżek dźwiękowych będą konkurować o nagrodę pieniężną i możliwość udostępnienia swojej muzyki w przeglądarce.

Szybsze wybieranie plików w Operze

Nowością wprowadzoną do “głównej” wersji Opery jest możliwość łatwiejszego wysyłania plików. Od teraz po kliknięciu jakiegokolwiek przycisku, który domyślnie otwierałby okno eksploratora, przeglądarka sama proponuje pliki do wysłania w małym czarnym okienku. Często te podpowiedzi są trafne, bazują one, z tego co zauważyłem, między innymi na ostatnich pobraniach. Oczywiście można przejść bez problemu do wszystkich plików. Co więcej, Opera zachęca do ocenienia tej funkcji i pozostawienia komentarza.

Co sądzicie o nowościach w przeglądarkach Opery? Będziecie z nich korzystać?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!