Orlen i Siemens zakończyli testy pierwszej prywatnej sieci 5G

Orlen
(fot. Orlen)

Nowy gracz na rynku łączności bezprzewodowej może wydawać się zaskakującym obrotem sytuacji, ale wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z poważnym podejściem do tematu.

Orlen i Siemens

Orlen znany jest głównie z sieci stacji benzynowych, ale w ostatnich latach uparcie stara się zmieniać swój wizerunek. Pomimo niezbyt pochlebnej opinii śród obywateli naszego kraju, spółka po raz kolejny postanowiła wkroczyć na pole innowacji. Tym razem padło na sieć 5G, która po pierwszych testach wypada całkiem obiecująco. W całym projekcie pomagała firma Siemens, która zapewniła wsparcie od strony technicznej. Ważne jest jednak to, że całe przedsięwzięcie nie ma nic wspólnego z próbą stworzenia konkurencji na rynku dostawców internetu. Orlen chce jedynie zapewnić sobie dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań w celu wdrożenia ich do infrastruktury krytycznej.

Orlen i Siemens zakończyli testy pierwszej prywatnej sieci 5G
Źródło: Siemens

Udane testy

Orlen jest pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła sieć 5G do swojego modelu biznesowego. Siemens dostarczył odpowiednie routery, wsparcie techniczne, a także pomoc podczas przeprowadzania pierwszych testów. Nie jest to wbrew pozorom nowa informacja, bo o testach mówiło się już od przynajmniej roku. Teraz wiemy, że Orlen wprowadza łączność 5G z uwzględnieniem automatyki przemysłowej, komunikacji krytycznej, a także potencjalnego wykorzystania sztucznej inteligencji. Siemens ujawnił, że testy były w 100% pomyślne, a zanotowana prędkość przesyłu danych osiągnęła 1 Gb/s. Dodatkowo dowiedzieliśmy się też, że wprowadzono i pomyślnie przetestowano system Video as Sensor, czyli dane uzyskiwane z obrazu. Dzięki temu możliwa będzie lepsza kontrola pochodni w rafineriach. Orlen musi teraz poczekać na przydział swojego pasma sieci 5G, aby móc w pełni uruchomić swój system.

Źródło: telepolis.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!