PinePhone – tani smartfon z Linuxem – zamówisz już 15 listopada!

PinePhone - tani smartfon z Linuxem - zamówisz już 15 listopada!

PinePhone to aktualnie jeden z najciekawszych projektów smartfonu z prawdziwym Linuxem. Dlaczego? Oczywiście przez cenę, która wynosić ma jedynie 150 dolarów amerykańskich. Do tej pory wiedzieliśmy na jego temat całkiem sporo. Dzisiaj natomiast dowiedzieliśmy się kiedy będziemy mogli go sobie zamówić.

Pine64, firma znana z produkcji ultratanich laptopów, pracuje nad smartfonem i tabletem z Linuxem. Domyślnie urządzenia te mają pracować na systemie KDE Neon, który korzysta ze środowiska graficznego KDE Plasma i bazuje na Ubuntu. PinePhone ma cechować się naprawdę niską ceną, co znacznie odróżni go od produktów Purism i Necunos.

Warto sprawdzić: Tak wygląda PinePhone, czyli tani smartfon z Linuksem

PinePhone mozemy nazwać czegoś na wzór „składaka”. Dlaczego? Twórcy zdecydowali na wykorzystanie ogniwa z urządzenia Samsung Galaxy J7, które charakteryzuje się przede wszystkim niewielką ceną, więc jeśli będziesz potrzebował nowej, to kupisz ją sobie za kilkanaście złotych. Sam smartfon ma bazować na płytce PINE A64 z czterordzeniowym procesorem ARM o taktowaniu 1.2 GHz. Co ciekawe, w urządzeniu znajdziemy 4 dedykowane przyciski, do wyłączenia poszczególnych elementów – WiFi i Bluetooth, modemu, kamer i mikrofonu. Urządzenie ma mieć dosyć długą listę dostępnych systemów, między innymi Lune OS, PostmarketOS, Sailfish OS czy nawet Ubuntu Touch.

PinePhone - tani smartfon z Linuxem - zamówisz już 15 listopada!

PinePhone będziesz mógł zamówić już w następnym tygodniu!

Pierwsza wersja PinePhone’a otrzymała swoją nazwę własną – Brave Heart – i będzie można kupić ją już w przyszły piątek, czyli 15 listopada. Wysyłka tychże zamówień odbyć się ma w grudniu lub w styczniu 2020 roku. PinePhone trafi do masowej produkcji zaraz po Chińskim Nowym Roku, czyli prawdopodobnie gdzieś w II kwartale 2020 roku. Niestety, PinePhone ma kosztować nieco więcej niż na początku zakładaliśmy, bowiem jego cena wynosić ma 150 dolarów amerykańskich, czyli około 580 złotych.

PinePhone wydaje się być świetną i znacznie tańszą alternatywą dla popularnego Librem 5. Niestety, w parze z niższą ceną idą słabsze podzespoły oraz gorszy support – Purism samo opracowuje system operacyjny na swój smartfon.

Co myślicie o PinePhone? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!