Librem 5 na nagraniu. Tak właśnie w rzeczywistości wygląda smartfon z Linuxem

Librem 5 na nagraniu. Tak właśnie w rzeczywistości wygląda smartfon z Linuxem
Librem 5

Librem 5 to aktualnie najbardziej obiecujący projekt stworzonego od podstaw smartfona, który pracują pod kontrolą – jak to określa producent – prawdziwego Linuxa. Nie muszę ukrywać, że wiele osób zaciekawił temat tego urządzenia i wyczekiwano jakichś konkretów. Kilka dni temu firma Purism rozpoczęła wysyłkę egzemplarzy do nabywców, a w sieci pojawił się film, który prezentuje działanie smartfonu podczas pierwszej konfiguracji.

Od kiedy tylko dołączyłem do redakcji ROOTBLOG, to na bieżąco informowałem Was w postępie w pracach nad Librem 5. Wiemy, że zostanie on wydany w kilku wersjach rozwojowych, a pierwsza z nich właśnie trafia do swoich nabywców.

Więcej dowiesz się z: Librem 5 – smartfon z Linuxem – już trafia do swoich właścicieli oraz Wysyłka Librem 5 rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, ale właściciele raczej będą woleli poczekać 

Warto również przypomnieć sobie specyfikację smartfonu Librem 5. Od razu powiem, że koszt nowego egzemplarza to 699 USD, czyli około 2800 złotych.

Wyświetlacz 5,7 cala o rozdzielczości 720 x 1440, wykonany w technologii IPS TFT
Procesor; grafika iMX8M Quad Core, Cortex A53 @ 1,5 GHz; OpenGL/ES 3.1, OpenGL 3.0, Vulkan, OpenCL 1.2
Pamięć 3 GB RAM; 32 GB eMMC
Łączność bezprzewodowa WiFi 2,4/5 GHz + Bluetooth 4, modem 3G i 4G
GPS Tak
Przyciski do rozłączenia (killswitches)  8 przycisków – możliwość odcięcia WiFi, Bluetooth oraz mikrofonu/kamery i GPS
Slot na kartę pamięci Tak (do 2 terabajtów pojemności)
Kamera frontowa 8 megapikseli
Kamera główna 13 megapikseli wraz z diodą doświetlającą
Wibracje Tak
Ładowanie za pomocą port USB-C; USB 3.0 z Power Delivery i strumieniowaniem obrazu wideo
Bateria 3500 mAh z możliwością szybkiej wymiany
Dodatkowe informacje 3,5 mm Jack, 1 głośnik mono, mikrofon i głośnik do rozmów, obsługa kart nanoSIM, kolorowa dioda powiadomień,

 

Librem 5 na nagraniu. Działa jak… normalny smartfon

Firma Purism udostępniła film, w którym to nagrywający zachwala produkt, jakim jest Librem 5, oraz pokazuje działanie urządzenia podczas wstępnej konfiguracji urządzenia. Przy okazji mamy okazję sprawdzić, jak wygląda schemat działania paska nawigacyjnego (swoją drogą – uważam to za bardzo ciekawe rozwiązanie) oraz wygląd aplikacji podstawowych (który i tak poznaliśmy dzięki poprzednim newsom i zapowiedziom). System działa naprawdę sprawnie i szybko, jednak animacje klatkują, co nieco zaburza pozytywny feeling. Możecie to ocenić oglądając poniższy film.

Jak oceniacie działanie smartfonu Librem 5? Czy uważacie, że przydałby się Wam taki smartfon? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!