Piyrszy systym ôperacyjny, czyli Ubuntu 19.10 pierwszym OS-em z obsługą języka śląskiego

Piyrszy systym ôperacyjny, czyli Ubuntu 19.10 pierwszym OS-em z obsługą języka śląskiego
(fot. Wachtyrz.eu)

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine wnosi wiele ciekawych nowości, ale jedna z nich jest szczególnie ważna dla osób mieszkających na Śląsku i znających tamtejszą mowę. Dlaczego? Otóż Ubuntu 19.10 to pierwszy system desktopowy, który oferuje język śląski.

Kilka dni temu swoją premierę miało Ubuntu 19.10 Eoan Ermine. Oferuje ono kilka ciekawych nowości, między innymi automatyczną instalację sterowników Nvidia, GNOME w wersji 3.34, a także Linux Kernel 5.3.

O innych nowościach dowiecie się z tego wpisu: To już! Canonical udostępniło Ubuntu 19.10 Eoan Ermine w wersji stabilnej!

Ubuntu 19.10 to nie tylko GNOME 3.34, ale również… śląska mowa

Przyznam szczerze, że nigdy tego nie sprawdzałem, jednak jak się okazuje, żaden Linux do tej pory nie był dostępny w języku śląskim. Aż do teraz, bowiem w Ubuntu 19.10 możemy wybrać właśnię tę mowę jako język systemowy.

Mało tego, nie tylko elementy interfejsu zostały przetłumaczone na śląski, ale również niektóre aplikacje. Dokładnie chodzi tutaj o klienta poczty Evolution, edytor tekstu Gedit, odtwrzacz filmów Totem, a także przeglądarkę obrazów Eye of Gnome. Niestety, na tłumaczenie nadal czeka kilka programów. Co ciekawe, już od września można korzystać z pakietu biurowego LibreOffice również w języku śląskim.

Warto sprawdzić: Wiemy jak będzie nazywać się Ubuntu 20.04 LTS!

Pojawienie się języka śląskiego w Ubuntu (które swoją drogą jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuxa) może sprawić, że język ten zawita również i na inne systemy typu Linux. Póki co czekamy, aż tłumacze przetłumaczą kolejne aplikacje systemowe i inne elementy interfejsu – chociażby przeglądarkę internetową.

Korzystacie z Ubuntu 19.10? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!