To już! Canonical udostępniło Ubuntu 19.10 Eoan Ermine w wersji stabilnej!

ubuntu 19.10
Tapeta Ubuntu 19.10

Tak, to już się stało. Canonical oficjalnie wydało stabilną wersję Ubuntu 19.10 Eoan Ermine wraz z pełnym pakietem nowości oraz wsparciem na 9 miesięcy. Co takiego nowego wprowadza kolejna odsłona Ubuntu? Przekonajmy się!

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine zgodnie z planem miało swoją premierę 17 października. System ten jest wersją rozwojową i przypada mu jedynie 9 miesięcy wsparcia. Warto dodać, że wraz z udostępnieniem wersji 19.10, Ubuntu 19.04 przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, natomiast już w kwietniu 2020 roku swoją premierę będzie mieć Ubuntu 20.04, czyli kolejna odsłona Ubuntu typu LTS (Long Term Support).

Warto przeczytać: Ubuntu to nie tylko GNOME! Co nowego w Ubuntu MATE 19.10 Eoan Ermine?

Co nowego wprowadza Ubuntu 19.10?

Przede wszystkim Ubuntu 19.10 ma preinastalowane sterowniki do kart graficznych Nvidia. Użytkownikom tych układów, zwłaszcza tym mniej zaawansowanym, dodatek ten zdecydowanie powinien się spodobać. Nowy system od Canonical to również nowa odsłona środowiska graficznego GNOME – dokładnie w wersji 3.34, a wraz z DE aktualizacji doczekały się przeróżne aplikacje, takie jak ToDo czy Nautilus. Poza tym, ulepszono motyw Yaru oraz poprawiono działanie funkcji skalowania dla ekranów HiDPI.

Warto wymienić sobie takie nowości jak Linux Kernel w wersji 5.3, znacznie szybsze działanie systemu, aktualizacja PulseAudio do wersji 13. oraz wsparcie dla systemu plików ZFS. Ciekawym dodatkiem jest również Light UI, czyli zmiana kolorystyki interfejsu na jasną – coś na wzór tego co mamy od jakiegoś czasu w Windows 10.

Warto sprawdzić: Ubuntu 18.04.3 LTS już jest! Co nowego dodano?

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine już można pobierać z oficjalnych serwerów Canonical. System udostępniany jest w formacie obrazu ISO (plik ten waży około 2,3 gigabajta), który wykorzystujemy aby stworzyć tzw. bootowalny pendrive.

Będziecie chcieli zainstalować sobie Ubuntu 19.10 Eoan Ermine czy wolicie pozostać na swoim obecnym systemie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!