Play faktycznie gotowe na 5G? Jeszcze jak!

Play faktycznie gotowe na 5G? Jeszcze jak!

5G w Polsce nadchodzi wielkimi krokami. Kolejni operatorzy wdrażają rozwój odpowiedniej infrastruktury i przeprowadzają testy.

5G w Play

Do tej pory, przodownikiem w kwestii 5G w Polsce było Orange. Ostatnie testy prowadzono w Lublinie. Nie tak dawno, do listy operatorów dołączyło też T-Mobile, testując 5G w Warszawie. Plus milczy, a Play, jak ustaliła Sylwia Czubkowska z Gazety Wyborczej, wreszcie jest gotowe na 5G i ma zamiar testować ten typ łączności także u siebie. Co ciekawe, przy wykorzystaniu istniejących już nadajników od 4G/LTE.

Play faktycznie gotowe na 5G? Jeszcze jak!

Trójmiasto w zasięgu 5G

Dokładnie tam Play chce rozpocząć swoje testy. Złożono już stosowne wnioski do UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) i obecnie są one rozpatrywane. Jak wspomniałem wcześniej, Play w ciekawy sposób chce rozpocząć te testy, bowiem zamierza do tego wykorzystać pasmo 2100MHz, czyli to, z którego obecnie udostępniane jest połączenie LTE.

To dosyć sprytne posunięcie, bowiem w ten sposób Play uniknie problemu aukcji częstotliwości 3400-3800MHz, na których rozdysponowanie trzeba poczekać do połowy przyszłego roku.

5G 2

Kiedy?

Jak wynika z ustaleń redakcji Wyborczej, testy miałyby ruszyć już na początku 2020 roku. Takie przynajmniej są obecne plany. Dzięki wyżej wspomnianemu posunięciu, Play, tym samym stałby się pierwszym operatorem, który udostępni sieć 5G dla zwykłych konsumentów. Nie obejdzie się jednak bez “niedogodności”.

Zobacz także: OpenMoji, czyli Emoji też mogą być otwartoźródłowe

5G ale nie do końca

Wykorzystanie nadajników o niższej częstotliwości, ograniczy pełny potencjał 5G. Nadal uzyskamy wyższą przepustowość i mniejsze opóźnienia niż w przypadku 4G/LTE, jednak nie będzie to pełna moc, na jaką pozwala standard 5G. Coś za coś jednak, bowiem korzyści, pojawią się dla użytkowników Play szybciej, niż u pozostałych operatorów. A wielu konsumentów może nawet nie zwrócić uwagi na to, że moc jest ograniczona. To prowadzi do pożądanego efektu, jakim jest zapamiętanie Play jako “pierwszego operatora, który wprowadził ogólnodostępne 5G”.

Play faktycznie gotowe na 5G? Jeszcze jak!

Rozwój w szybkim tempie

Nie tak dawno temu, pamiętam jak LTE powoli zaczynało być standardem. Jego wdrażanie jednak było dosyć oporne, urządzenia wspierające technologię były od dawna, a samego LTE prożno było szukać. 5G jednak nie powiela tego trendu. Masowo dostępne urządzenia z obsługą 5G zaczną pojawiać się dopiero w 2020, a wtedy już, 5G ma być dostępne.

Zastanawia mnie jednak sytuacja sieci Plus. Do tej pory, z Wielkiej Czwórki Operatorów, tylko oni nie zadeklarowali kiedy i czy będą prowadzone jakieś testy. Czyżby wejście znienacka, z przytupem? A może spore opóźnienie? Czas pokaże.

Czekacie na 5G? Będziecie korzystać gdy już się pojawi?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!