System PlayStation 5 w wersji beta już ze wsparciem dla 1440p!

Sony PlayStation 3 Slim - Logo Sony

Większość konsolowych graczy bez wątpienia korzysta z telewizora jako głównego ekranu do gry, jednak nie oznacza to, że brakuje osób grających na monitorach. A część graczy korzystających z monitorów posiada matryce o rozdzielczości 2560×1440, czyli 1440p. Taka rozdzielczość to dobre rozwiązanie pomiędzy FullHD (1080p), a 4K (2160p).

Problem w tym, że telewizory współczesne telewizory mają rozdzielczość 1080p lub 4K, a odsetek użytkowników grających na monitorach 1440p jest na tyle mały, że producenci konsol nie zaprzątało sobie tym głowy. Microsoft już w 2018 roku wysłuchał próśb graczy i wprowadził obsługę do konsol Xbox One X oraz Xbox One S. Co za tym idzie nowsza generacja, czyli Xbox Series X|S również na start były w stanie obsłużyć rozdzielczość 1440p.

1440p tylko dla nowej generacji?

Wygląda na to, że Sony również zdecydowało się wprowadzić obsługę rozdzielczości QHD, ale tylko do konsoli nowej generacji. Obsługa tej rozdzielczości trafia to wersji Beta systemu operacyjnego konsoli PlayStation 5, wpis na blogu PlayStation nie wspomina jednak o PlayStation 4 Pro. Niestety dostęp do oprogramowania w wersji Beta objęty jest limitem zaproszeń i wybranych krajów.

Co nowego?

Jeżeli wybrana gra posiada obsługę rozdzielczości 1440p, obraz zostanie wyświetlony w 1440p gdy posiadamy odpowiedni do tego ekran. Jednak jeżeli wybrana przez nas gra nie wspiera rozdzielczości QHD, ale obsługuje 4K, możemy czerpać z tego korzyść w postaci lepszego anty-aliasingu. System konsoli otrzyma również funkcję pozwalającą sprawdzić czy nasz ekran jest kompatybilny z rozdzielczością 1440p, wystarczy wybrać opcję “Test 1440p Output” w sekcji “Screen and Video” w ustawieniach.

PlayStation 5 - Rozdzielczość 1440p
PlayStation 5 – Rozdzielczość 1440p

Nowa wersja systemu tzw. Gamelists, możemy posegregować nasze gry tak samo jak muzykę segregujemy w playlisty. Możemy mieć maksymalnie 15 list z gamami, a jednak lista może mieć zawierać maksymalnie 100 pozycji. Do list możemy dodawać wszystkie gry z naszej kolekcji, w tym tytuły z płyt, wersje cyfrowe czy streamingowe. Jedną grę możemy dodawać do wielu playlist.

PlayStation 5 - Gamelists
PlayStation 5 – Gamelists

Pojawiło się również sporo nowych opcji socialnych w systemie PS5, należą do nich m. in. opcja poproszenia o udostępnienie ekranu innego gracza, opcja bezpośredniego porównania 3D Audio ze stereo czy opcja dołączenia do znajomego w grze bezpośrednio z powiadomienia kiedy jesteśmy we wspólnym czacie głosowym. I sporo więcej…

Nie wiadomo na razie czy któreś z tych opcji trafią do starszych konsol np. PlayStation 4 Pro lub podstawowego PlayStation 4. Nie ma jeszcze informacji kiedy omówione funkcje miałyby trafić do stabilnej wersji oprogramowania.

Źródło: PlayStation.Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!