Polski rząd ma ambitne plany związane 5G!

5g

Niewątpliwie, Polska jest krajem z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą sieci komórkowych. Nasz rząd chce jeszcze bardziej rozwijać naszą ojczyznę pod tym względem. Ma bardzo ambitne plany co do wprowadzenia sieci 5G!

Polska nie ignoruje tematu sieci 5G

Minister cyfryzacji, Marek Zagórski, powiedział, że w 2022 roku komercyjna sieć 5G może wystartować w Polsce. Mówił nawet o 20 miastach wytypowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Są nimi: Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk, Kielce, Bydgoszcz, Koszalin, Olsztyn, Wrocław, Rzeszów, Łódź, Szczecin, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Opole, Poznań, Białystok, Toruń oraz moje rodzinne miasto, Lublin. Oczywiście, niekoniecznie wystartuje ona w nich wszystkich na raz, natomiast minister cyfryzacji wspomniał, że jest to możliwe, jeżeli wszystko będzie gotowe.

My te pasma udostępnimy, ale ktoś musi chcieć je zagospodarować. Oczywiście staramy się stymulować rozwój 5G, ale wiele zależy też od kosztów i potencjalnego popytu

Takie słowa padły z ust Marka Zagórskiego. Dodał, że resort pracuje nad nowelizacją tzw. mega-ustawy i wielu innych ustaw. Ma to na celu obniżyć opłaty za zajęcie pasa drogowego oraz uproszczenie procesu inwestycyjnego w kwestii infrastruktury telekomunikacyjnej. Planowana jest również harmonizacja dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego. Obecnie, to obowiązujące w Polsce, blokuje rozwój sieci 5G u nas.

Szef Ministerstwa Cyfryzacji wymienił 3 potencjalne źródła popytu. Są nimi:

  • przemysł,
  • miasta,
  • usługi dla konsumentów.

Do tego, wspomniał, że trzeba wliczyć w to większy udział popytu, który będzie generowany przez np. gry. Oparł te słowa o pierwsze doświadczenia sieci 5G w Korei oraz USA.

Jak wyjdzie to wszystko w praktyce? Zobaczymy już w najbliższych latach. Mam jednak pewne wątpliwości co do powodzenia tego planu, gdyż już nie pierwszy raz słyszymy o ambitnych zapędach rządzących, które potem studzone są kubłem wody zwanym rzeczywistością. Oczywiście rozwojowi infrastruktury jak najbardziej kibicuję, jednak przeszłość pokazuje, jak to może się skończyć…

Co sądzicie o sieci 5G oraz planach wobec niej przez nasz rząd? Piszcie w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!