Polski system operacyjny dla szkół? EuroLinux wyraża chęć

EuroLinux Desktop
EuroLinux Desktop

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało rozporządzenie skierowane do szkół, w którym to określono minimalne wymagania systemu operacyjnego, który mógłby być użyty w edukacji. Twórcy polskiego systemu operacyjnego EuroLinux wyrażają zgodność swojego produktu z wymaganiami.

EuroLinux może być wykorzystywany w szkołach

EuroLinux to system operacyjny typu Linux opracowywany w Krakowie. Bazuje na Red Hat Enterprise Linux i cechuje się wysoką stabilnością i właśnie zgodnością z RHEL. Jak zaznaczają twórcy, system jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki.

28 grudnia 2022 r. Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie skierowane dla szkół, nauczycieli i uczniów. W dokumencie określono minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, w jakie powinna być wyposażona szkoła. System EuroLinux Desktop spełnia wyznaczony przez Ministra standard, zapewniając znacznie więcej niż założone minimum.

(fot. EuroLinux)
(fot. EuroLinux)

Wytyczne zakładają takie elementy jak chociażby 64-bitowy system, wizualny edytor tekstu z możliwością osadzania zewnętrznych obiektów i możliwością zapisywania plików co najmniej w formacie DOCX i PDF, dostęp do pełnego pakietu biurowego, program do obsługi poczty elektronicznej, edytora wideo i dźwięku czy przeglądarkę internetową, a także narzędzia do programowania.

Twórcy EuroLinux zaznaczają, że ich system mocno przekracza wymagania i oferuje o wiele więcej, w tym 10-letni cykl życia, bezpłatne wykorzystywanie, wysoką klasę bezpieczeństwa, transparentność, dostęp do ogromnej bazy aplikacji czy wsparcie realizowane w języku polskim.

eurolinux
Na EuroLinux zagracie nawet w Cyberpunka 2077 (fot. EuroLinux)

Dodają także, że środowisko graficzne w EuroLinux Desktop przypomina zarówno Windowsa, jak i macOS, co ułatwia rozpoczęcie pracy. Środowisko można dowolnie zmodyfikować (wszak to GNOME), a także dostępne oprogramowanie jest darmowe, a ich licencja wieczysta.

Przywiązanie do Windowsa w polskich szkołach jest przeogromne i osobiście tylko raz spotkałem wykorzystywanie alternatyw. W jednej ze szkół dostrzegłem salę komputerową wypełnioną komputerami Mac, a w innej były to komputery z Linuksem. Cała, ogromna reszta działała pod kontrolą Windowsa. Jednak właśnie EuroLinux Desktop mógłby nieco zmienić ten trend i wyciąć choć kawałek udziałów produktu Microsoftu w polskich szkołach.

O EuroLinux Desktop więcej mówiliśmy tu i tu.

Źródło: EuroLinux Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!