Pop!_OS 19.04 już jest! Co nowego w najbarwniejszej dystrybucji Linuksa?

Pop!_OS 19.04 już jest! Co nowego w najbarwniejszej dystrybucji Linuksa?

Pop!_OS to, przynajmniej według mnie, jedna z najciekawszych dystrybucji Linuksa. Tak się składa, że System76 – autorzy systemu – udostępnili nowe wydanie swojego OS-a. Co nowego się w nim znalazło? Przekonajmy się.

Pop!_OS 19.04 bazuje na Ubuntu Disco Dingo

Przede wszystkim zmieniła się dystrybucja, na której bazuje Pop. Tak jak nazwa systemu wskazuje, nowe wydanie jest zbudowane na bazie Ubuntu 19.04 Disco Dingo (o którym pisałem więcej >tutaj<), a co za tym idzie – na sam start mamy tutaj Linux Kernel 5.0 oraz środowisko graficzne GNOME w wersji 3.32. Dodano również opcję czystej instalacji systemu bez usuwania danych użytkownika – coś takiego powinno znaleźć się w każdej dystrybucji Linuksa.

Pop!_OS 19.04 już jest! Co nowego w najbarwniejszej dystrybucji Linuksa?

Przejdźmy teraz do nowości, które dotyczą stricte tylko Pop!_OS 19.04. Pierwszą z nich jest tzw. Slim Mode. Dodatek ten sprawia, że możemy połączyć pasek menu oraz pasek tytułowy okna w jedno, co znacznie zmniejsza rozmiary tychże okien oraz oszczedza nam miejsce na ekranie. Ja bym jednak wolał aby te dwa elementy, tj. pasek menu i pasek tytułowy, zostały połączone ze statycznym, górnym paskiem systemowym, tak jak ma to miejsce między innymi w Unity lub MacOS. Fanów ciemni powinien ucieszyć dedykowany tryb nocny, który również znalazł swoje miejsce w nowej odsłonie Pop.

Warto zobaczyć: Ubuntu 19.04 Disco Dingo już dostępne! Co nowego dodano do popularnego Linuksa?

Z mniejszych dodatków warto wspomnieć o aktualizacji sterowników kart graficznych Nvidia do wersji 418 i dodaniu platform Lutris oraz Gamehub do Pop!_Shop. Zmian doczekała się również paczka ikon, która jeszcze bardziej pasuje do designu systemu.

Jak zainstalować Pop!_OS 19.04?

Jeśli używasz Pop!_OS 18.10 to jedyne co musisz zrobić to wpisać poniższe komendy:

sudo apt update
sudo apt install pop-desktop
sudo apt full-upgrade
do-release-upgrade

Jeśli natomiast nie masz tego OS-a to obraz ISO systemu możesz pobrać >stąd<.

Krótko…

Uważam, że Pop!_OS to aktualnie jeden z najszybciej i najlepiej rozwijających się systemów. System76 wprowadza takie nowości, które faktycznie mają znaczenie – chociażby współpraca z gamingowymi platformami, takimi jak Lutris czy Gamehub, a także automatyczna instalacja najnowszych sterowników graficznych. Dodatkowo, już na sam start Pop!_OS wygląda nowocześnie i naprawdę pięknie. Czego więcej chcieć od dystrybucji Linuksa?

A Wy co uważacie na temat Pop!_OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!