Ubuntu 19.04 Disco Dingo już dostępne! Co nowego dodano do popularnego Linuksa?

Ubuntu 19.04 Disco Dingo już dostępne! Co nowego dodano do popularnego Linuksa?

Ubuntu 19.04 Disco Dingo właśnie zostało opublikowane w wersji stabilnej. Najnowsza odsłona systemu to tylko wersja pośrednia między LTS-ami, jednak myślę, że warto zapoznać się z nowościami, które wprowadza.

Tak jak napisałem wyżej, Ubuntu 19.04 to wersja pośrednia między LTS-ami, czyli głównymi wydaniami systemu, oznaczonymi jako Long-Term Support (najnowsza wersja LTS to 18.04), a okres wsparcia Disco Dingo to zaledwie 9 miesięcy.

Co nowego wnosi Ubuntu 19.04?

Ubuntu 19.04 to przede wszystkim znacznie poprawiona wydajność systemu. Serio, nareszcie GNOME działa bez żadnego zająknięcia – nie uświadczymy tutaj opóźnień czy klatkowania animacji. Niezbyt szybkie działanie to był dla mnie największy minus Ubuntu 18.04 i środowiska GNOME. Cieszę się, że wreszcie to naprawiono. Deweloperzy sporo uwagi poświęcili wyglądowi systemu. Kryjący się pod nazwą Yaru motyw został zaktualizowany i wprowadza graficzną spójność do OS-a.

Ubuntu 19.04 Disco Dingo już dostępne! Co nowego dodano do popularnego Linuksa?
(źródło: It’s Foss)

Ubuntu 19.04 Disco Dingo od razu po zainstalowaniu bazuje na Linux Kernel 5.0 oraz środowisku graficznym GNOME w najnowszej odsłonie, czyli 3.32. Warto również powiedzieć o uaktualnionych aplikacjach początkowych, takich jak Mozilla Firefox, Thunderbird, pakiet biurowy LibreOffice czy menadżer plików Nautilus oraz o nowszych sterownikach graficznych Mesa w wersji 19.0.

Polecamy również: skROOT: Mozilla wydała Firefoxa dla urządzeń z układami Snapdragon i Windowsem 10. W Chrome OS 75 aplikacje Linuksa współpracują z USB

Ważnym elementem nowej odsłony Ubuntu jest również automatyczne instalowanie najnowszych, dedykowanych sterowników do kart graficznych Nvidia podczas instalacji systemu. Jest to bardzo ważny element, którego na próźno było szukać w poprzednich wersjach OS-a. Ta funkcja to była również ogromna zaleta innych dystrybucji, na przykład bazującego na Ubuntu POP!_OS (z którego przez jakiś czas korzystałem) czy Manjaro.

Wniosek jest dosyć oczywisty

Taki zestaw cech jak znacznie polepszona wydajność systemu, spójność graficzna oraz automatyczne instalowanie sterowników graficznych sprawiło, że Ubuntu 19.04 Disco Dingo już zostało okrzyknięte najlepszych wydaniem tego systemu od kilku lat.

Warto sprawdzić: Linux może być popularnym systemem na laptopy z procesorami ARM

Cóz, ja nadal nie mogę pogodzić się z porzuceniem świetnego środowiska graficznego jakim było Unity, jednak nowe wydanie Ubuntu sprawia, że znowu mam ochotę wrócić do tego jakże popularnego Linuksa.

Ubuntu 19.04 Disco Dingo możecie już pobierać z >tej strony<.

A Wy jakie macie doświadczenia z Ubuntu? Dajcie znać w komentarzu!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!