Pop!_OS 21.04 z własnym środowiskiem. Będzie nazywać się COSMIC!

pop!_OS
Mój pulpit w Pop!_OS

Pop!_OS to system, z którego korzystam na co dzień. Cenię sobie go za stabilność, ładny wygląd oraz dostęp do przyjemnych funkcji. Bardzo byłem ciekawy co takiego twórcy dodadzą do Pop!_OS 21.04. Jak się okazuje, nowości przerosły moje oczekiwania.

Pop!_OS to system tworzony przez firmę System76, bazujący na wydaniach Ubuntu i, podobnie jak produkt od Canonical, wykorzystuje środowisko graficzne GNOME. W tym miejscu podobieństwa się kończą. To właśnie w Pop!_OS mamy szansę ujrzeć ciekawe nowości o wiele szybciej (chociażby automatyczną instalację sterowników graficznych NVIDIA), a sam interfejs jest pozbawiony kilku upiększeń, dzięki czemu jest o wiele bardziej przejrzysty. Swoje doświadczenia związane z Pop!_OS opisałem >>w tym artykule<<.

Pop!_OS 21.04: środowisko graficzne COSMIC

Firma System76 opublikowała wpis na swoim blogu, w którym to, w skrócie, opisała nowości jakie zobaczymy w Pop!_OS 21.04. Największą zmianą jest premiera środowiska COSMIC. Nie jest to jednak napisane od zera DE, bowiem w rzeczywistości bazuje ono na GNOME (podobnie jak Unity). Zachowuje się ono podobnie do GNOME, jednak ma kilka ważnych zmian, które mają zwiększyć produktywność oraz ułatwić pracę.

Twórcy postanowili rozdzielić standardowy dla GNOME widok Podgląd na dwa nowe: Aplikacje oraz Przestrzenie robocze. Zobaczymy tam właśnie to, co sugerują nazwy, czyli pierwszy widok uruchomi wybieraka aplikacji, a drugi pozwoli nam na podejrzenie przestrzeni roboczych i aplikacji w nich uruchomionych.

Nowe działanie przycisku Super

Co ciekawe, zmieniono również działanie przycisku Super (na większości klawiatur oznaczony jako Windows). Standardowo w GNOME naciśniecie Super otwiera widok Podgląd, w którym to widzimy otwarte okna oraz przestrzenie robocze. Według ankiet wykonanych przez użytkowników Pop!_OS widok ten jest zbyt rozpraszający i sprawiał, że zapominało się o tym, co chciało się zrobić. Co będzie zamiast Podglądu? Otworzy się specjalny launcher, który już jest dostępny w Pop!_OS i wywołuje się go niewygodnym (bowiem wymaga oderwania ręki od myszy) skrótem Super+/ (sam sobie ten skrót zmieniłem na Super+Spacja). Launcher ten przypomina chociażby KRunner z Plazmy czy Spotlight z macOS i pozwala na uruchomienie aplikacji czy wykonanie skryptu.

super key
(fot. Pop!_OS)

Dock

O ile w standardzie Pop!_OS nie oferuje docku, tak wiele użytkowników (ponad 56% ankietowanych) korzysta z nich instalując wtyczki pokroju Dash to Dock czy Dash to Panel. Choć sam nie jestem tego fanem, tak rozumiem potrzebę. Z tego też powodu System76 dodało dedykowany panel, który będziemy mogli sobie wygodnie uruchomić w ustawieniach systemowych. Panel będzie mógł być umieszczony na dole ekranu, jak i na jego bokach. Będzie też możliwość jego automatycznego chowania, jak i zmniejszenia zajmowanego miejsca.

dock
Ustawienia docku (fot. Pop!_OS)

Wolisz mysz czy klawiaturę?

COSMIC pozwoli Ci również na zdecydowanie się czy wolisz interfejs w większości sterowany klawiaturą czy myszą. Fani myszek będą mieli dostęp do pewnych udogodnień takich jak przyciski Minimalizuj i Maksymalizuj, jak i do Hot Corners, co ma usprawnić pracę dla osób nielubiących zapamiętywać masę skrótów klawiaturowych.

Fani klawiatur jednak nie pozostaną zdani na siebie. Już teraz Pop!_OS oferuje wiele udogodnień, które objawiają się ciekawymi skrótami klawiszowymi. To sprawia, że z systemu możemy korzystać szybko i wydajnie bez odrywania dłoni od klawiatury.

Według pewnych przecieków, system na dzień dobry ma oferować również aplikację GNOME Tweaks. Mało tego, będziemy mogli zapisywać swoje całe przestrzenie robocze, aby po jakimś czasie przywrócić je w mgnieniu oka i powrócić do pracy. To akurat strasznie mi się podoba. Aktualizacja z COSMIC ma pojawić się już w czerwcu bieżącego roku.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: System76, Forbes

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!