Popularny emulator – RetroArch – trafi na platformę Steam

Popularny emulator - RetroArch - trafi na platformę Steam

RetroArch to popularny emulator wielu kilkunastoletnich konsol, który pozwala na cieszenie się popularnymi grami na nowych urządzeniach, może trafić do znacznie szerszej publiczności, a to za sprawą platformy Steam.

RetroArch to prawdziwy kombajn multimedialny. Jest on emulatorem, a także silnikiem do gier i centrum multimedialnym. Pozwala on na granie w klasyczne gry na przeróżnych komputerach, a także na konsolach. Mało tego, RetroArch wprowadza wiele poprawek i rozszerzeń do tych gier (coś jak PPSSPP umożliwia zwiększenie liczby klatek na sekundę czy rozdzielczości). Deweloper również zdradza, że w przyszłości emulator ten pozwoli na uruchamianie gier z oryginalnych płyt CD.

Warto przeczytać: Playstation Portable (PSP) w 2019 roku – czy warto się zainteresować?

Co równie ważne, RetroArch jest dostępny na długą listę platform. Warto wymienić takie jak Windows, Linux, Raspberry, MacOS, Playstation Portable (czyli PSP), a nawet Playstation 2, Nintendo Switch i w przeglądarka internetowa. Pełną listę wspieranych platform znajdziecie >tutaj<.

Popularny emulator - RetroArch - trafi na platformę Steam
RetroArch na Ubuntu (fot. UbuntuHandbook)

RetroArch w Steam

Jak możecie zobaczyć, zaplecze deweloperskie jak i potencjał drzemiący w RetroArch jest ogromny. Zauważyć to musiało również Valve, które chce wprowadzić RetroArch do platformy Steam.

Z tego co nam wiadomo, RetroArch pojawi się w Steamie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i jego funkcjonalność nie będzie różnić się od wersji oryginalnej, pobranej bez użycia platformy od Valve. Po uruchomieniu RetroArch w Steamie, deweloperzy będą pracować nad rozwojej tego projektu i mają wymyślić drogi, w których to obydwie platformy mają się dopełniać. Co ciekawe, zaraz po premierze, Steamowa wersja RetroArch nie będzie miała Steamworks SDK.

Sprawdź też: Mamy 2019 a ja kupiłem konsolę Playstation Portable (PSP)…

Póki co, RetroArch w Steam ma być dostępny tylko na systemach Windows. W planach jest jednak dodanie tej platformy również na takich OS-ach jak MacOS i Linux.

Zaciekawieni tematem RetroArch? Jeśli tak to dobrze, bowiem planujemy przygotować kolejne wpisy związane z tą platformą!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!