RetroArch to popularny emulator wielu kilkunastoletnich konsol, który pozwala na cieszenie się popularnymi grami na nowych urządzeniach, może trafić do znacznie szerszej publiczności, a to za sprawą platformy Steam.
RetroArch to prawdziwy kombajn multimedialny. Jest on emulatorem, a także silnikiem do gier i centrum multimedialnym. Pozwala on na granie w klasyczne gry na przeróżnych komputerach, a także na konsolach. Mało tego, RetroArch wprowadza wiele poprawek i rozszerzeń do tych gier (coś jak PPSSPP umożliwia zwiększenie liczby klatek na sekundę czy rozdzielczości). Deweloper również zdradza, że w przyszłości emulator ten pozwoli na uruchamianie gier z oryginalnych płyt CD.
Warto przeczytać: Playstation Portable (PSP) w 2019 roku – czy warto się zainteresować?
Co równie ważne, RetroArch jest dostępny na długą listę platform. Warto wymienić takie jak Windows, Linux, Raspberry, MacOS, Playstation Portable (czyli PSP), a nawet Playstation 2, Nintendo Switch i w przeglądarka internetowa. Pełną listę wspieranych platform znajdziecie >tutaj<.
RetroArch w Steam
Jak możecie zobaczyć, zaplecze deweloperskie jak i potencjał drzemiący w RetroArch jest ogromny. Zauważyć to musiało również Valve, które chce wprowadzić RetroArch do platformy Steam.
Z tego co nam wiadomo, RetroArch pojawi się w Steamie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i jego funkcjonalność nie będzie różnić się od wersji oryginalnej, pobranej bez użycia platformy od Valve. Po uruchomieniu RetroArch w Steamie, deweloperzy będą pracować nad rozwojej tego projektu i mają wymyślić drogi, w których to obydwie platformy mają się dopełniać. Co ciekawe, zaraz po premierze, Steamowa wersja RetroArch nie będzie miała Steamworks SDK.
Sprawdź też: Mamy 2019 a ja kupiłem konsolę Playstation Portable (PSP)…
Póki co, RetroArch w Steam ma być dostępny tylko na systemach Windows. W planach jest jednak dodanie tej platformy również na takich OS-ach jak MacOS i Linux.
Zaciekawieni tematem RetroArch? Jeśli tak to dobrze, bowiem planujemy przygotować kolejne wpisy związane z tą platformą!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!