Poszukiwane zawody w Częstochowie. Na kogo czeka praca?

(fot. master1305 z Freepik)
(fot. master1305 z Freepik)

Obraz rynku pracy w Częstochowie kształtują przede wszystkim wielkie zakłady przemysłowe i produkcyjne. W rzeczywistości możliwości zatrudnienia w jednym z największych śląskich miast są znacznie większe. Na kogo czekają oferty pracy w Częstochowie i jak ich szukać?

Jak szukać pracy w Częstochowie?

Skuteczne poszukiwanie pracy jest dziś zdecydowanie prostsze niż dawniej. Na szczęście przeminęły już czasy, gdy jedynym sposobem na poinformowanie o swojej kandydaturze było dostarczenie podania o przyjęcie na dane stanowisko do siedziby firmy. Dziś wystarczy do tego internet i kilka kliknięć myszką. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy serwis z ogłoszeniami daje wystarczająco duże szanse na znalezienie wymarzonego miejsca zatrudnienia. Najlepiej korzystać z dużych i sprawdzonych portali.

Wielu pracodawców ogłasza się na serwisie internetowym GoWork.pl, a Częstochowa jest jednym z miast, które wyróżnia bogactwo ofert. Dzięki temu użytkownicy portalu otrzymują błyskawiczny dostęp do setek ofert przedsiębiorstw ze wszystkich branż. W wyświetlaniu ogłoszeń dopasowanych do wymagań kandydata pomaga funkcjonalna wyszukiwarka. Przy jej pomocy można wybrać kryteria takie jak odległość miejsca pracy od danej lokalizacji, tryb pracy (np. zdalna), wymiar etatu czy też typ umowy.

Wielką siłą portalu GoWork.pl jest rozbudowana baza opinii o pracodawcach. Przed odpowiedzeniem na dane ogłoszenie warto sprawdzić zdanie byłych i obecnych zatrudnionych w danej firmie. Ułatwi to późniejsze negocjacje z pracodawcą np. na temat wysokości wynagrodzenia. Oprócz opinii innych pomocny okaże się też blog z różnymi poradami i informacjami na temat rynku pracy.

Wiedzę, gdzie szukać pracy i na co zwracać uwagę, należy przekuć w czyn. Tym jest przygotowanie profesjonalnego CV i listu motywacyjnego. Pierwszy z tych dokumentów aplikacyjnych to podstawowy wymóg każdego pracodawcy. O drugi kandydatów prosi się rzadziej, niemniej jednak w wielu zakładach ich analiza dalej jest ważną częścią procesu rekrutacji. Aby zwiększyć swoje szanse na podpisanie umowy, warto skorzystać z dostępnych na portalu rad, jak przygotować dokumenty.

Dobrze stworzone, pełne istotnych informacji i estetyczne CV to prosta droga do znalezienia pracy. Oczywiście, nie każdy kandydat znajdzie ją równie szybko. O sukcesie decyduje też aktualne zapotrzebowanie na osoby z danymi umiejętnościami. Na szczęście w Częstochowie koniunktura na rynku pracy jest na tyle dobra, że szanse na posadę mają ludzie bardzo różnych profesji.

Najbardziej potrzebne zawody w Częstochowie

Częstochowa, jako miasto o rodowodzie przemysłowym, niezmiennie potrzebuje osób do pracy właśnie w tej branży. Najwięksi lokalni pracodawcy, tacy jak m.in. huta szkła Stoelzle, kombinat metalurgiczny ISD Huta Częstochowa czy też producent systemów bezpieczeństwa do aut TRW Polska, to przykłady zakładów poszukujących pracowników fizycznych. Takie osoby potrzebne są również w innych lokalnych przedsiębiorstwach z sektorów przemysłu, produkcji i budownictwa.

Z tego powodu w Częstochowie najłatwiej pracę znajdą pracownicy produkcji, operatorzy urządzeń przemysłowych, monterzy instalacji, blacharze, stolarze, szklarze, murarze, tynkarze, cieśle i kierowcy maszyn przeznaczonych do robót ziemnych. Otwiera to również drogę do znalezienia zatrudnienia pracownikom nadzoru, w tym budowlanego, kierowników prac i inżynierów produkcji.

Na pracę w tym mieście mogą liczyć również osoby szukające angażu poza wielkimi kombinatami. Przykładem są specjaliści z branży spożywczej, czyli np. piekarze i cukiernicy. Rąk do pracy niezmiennie brakuje ponadto w transporcie, co daje szansę na znalezienie zatrudnienia kierowcom z prawem jazdy kategorii C oraz C+E i kurierom. Oprócz tego chętnych przyjmą zakłady takie jak warsztaty samochodowe. Potrzebni są mechanicy, lakiernicy, blacharze i osoby z umiejętnością naprawy systemów elektrycznych i elektronicznych.

W Częstochowie brakuje zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Braki w zatrudnieniu odczuwa m.in. sektor usług finansowych. Z tego powodu wakaty do obsadzenia mają biura rachunkowe i banki. Stwarza to możliwości angażu dla księgowych oraz kandydatów na stanowiska doradców klienta. W cenie są przede wszystkim osoby znające języki obce, w szczególności język angielski i niemiecki.

Pozostałe zawody potrzebne w Częstochowie

Częstochowa to miasto, w którym niedoboru rąk do pracy doświadczają przedsiębiorstwa oferujące usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Oprócz nich szansę na znalezienie zatrudnienia mają kasjerzy. Inni kandydaci, którzy mogą liczyć na angaż w branży handlowej to specjaliści od obsługi sklepu internetowego. Co ważne, sektor e-commerce cały czas się rozwija, dzięki czemu można spodziewać się stałego i wysokiego popytu na osoby szukające tego rodzaju stanowisk.

Coraz bardziej widoczne braki kadrowe ma ponadto częstochowska sfera budżetowa. W szczególności zauważyć to można w oświacie. Tutejsze szkoły z chęcią podpiszą umowy z osobami mającymi wiedzę i uprawnienia do uczenia przedmiotów zawodowych, a także nauczycielami szkół specjalnych i opiekunami w publicznych placówkach edukacyjnych.

Kolejne sektory państwowe, które przyjmą nowych pracowników to służby mundurowe i ochrona zdrowia. W przypadku drugiej z branż duże szanse na znalezienie pracy w Częstochowie mają opiekuni osób starszych i niepełnosprawnych, ratownicy medyczni, psychoterapeuci, psychologowie oraz specjaliści ds. obsługi aparatury medycznej.

Komu najtrudniej znaleźć pracę w Częstochowie?

Osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz średnim i wyższym technicznym z powodzeniem znajdą zatrudnienie w Częstochowie. Przy tym ciekawostką jest fakt, że to nie w tych grupach jest najmniejszy odsetek osób bezrobotnych. Zgodnie z danymi Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie najmniej niezatrudnionych jest wśród ludzi z wykształceniem średnim ogólnym.

Niestety, prawidłowość ta nie dotyczy wielu innych grup kandydatów. Najmniejsze szanse powodzenia mają kandydaci z wykształceniem podstawowym. Przeszkodą w ich przypadku jest brak specjalizacji zawodowej. Odpowiednikami osób z wykształceniem podstawowym na drugim biegunie struktury wykształcenia są absolwenci kierunków humanistycznych. O ich kłopotach decyduje z kolei niedopasowanie profilu zawodowego do rzeczywistych potrzeb rynku pracy.

Wykształcenie to najważniejszy czynnik mający wpływ na zainteresowanie rekruterów. Można się o tym przekonać na podstawie innych statystyk udostępnianych przez częstochowski PUP. Przeszkodą w otrzymaniu propozycji pracy nie jest m.in. płeć. Bezrobotnych kobiet jest bowiem tylko nieznacznie więcej niż mężczyzn. Ta sama tendencja ujawnia się również w przypadku grup wiekowych. Różnice wśród zatrudnionych w poszczególnych przedziałach wiekowych to zaledwie około 1% na korzyść młodszych osób.

Nie tylko Częstochowa, czyli gdzie jeszcze szukać pracy?

Kłopoty ze znalezieniem pracy związane z niedopasowaniem umiejętności do lokalnego rynku pracy na szczęście nie są dziś tak wielką przeszkodą, jak dawniej. Zmieniło się to dzięki możliwości zdalnego wykonywania obowiązków służbowych. Choć upowszechnienie się tego modelu zatrudnienia było wyłącznie potrzebą chwili, obecnie można uznać to za korzystną ewolucję rynku pracy.

Praca zdalna otworzyła możliwości niedostępne zarówno dla pracodawców, jak i kandydatów. Pierwsi mogą znaleźć nie tyle dostępnych na miejscu, ile po prostu najlepszych pracowników w kraju. Drudzy są dzięki temu w stanie znaleźć stanowisko dopasowane do ich wykształcenia i doświadczenia bez ograniczenia w postaci miejsca zamieszkania. Mogą to wykorzystać m.in. właśnie mieszkańcy Częstochowy. Wiele ofert pracy z domu znajdą na portalu GoWork.pl.

Częstochowa to miejsce, w którym odnajdą się kandydaci o wielu bardzo różnych umiejętnościach. Dzięki temu śląskie miasto można uznać za pozytywny przykład rozwoju rynku pracy. Warto przy tym pamiętać, by zawsze dbać o zwiększenie swoich szans, tworząc jak najlepsze CV i list motywacyjny oraz rozsyłać dokumenty z kont założonych na uznanych serwisach z ofertami.

Materiał płatny. Powstał przy współpracy z GoWork.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!