Te programy komputerowe przydadzą Ci się w nauce! – PowROOT do Szkoły

Te programy komputerowe przydadzą Ci się w nauce! - PowROOT do Szkoły

Korzystając z odpowiednich aplikacji i usług jesteśmy w stanie znacznie ułatwić sobie naukę w taki sposób, że faktycznie staje się przyjemna. W tym tekście z serii PowROOT do Szkoły skupimy się na najciekawszych programach na komputery osobiste, które przydadzą się w nowym roku szkolnym.

Pakiet biurowy WPS Office

darmowy / 9,99 USD w rozliczeniu trzymiesięcznym
dostępny na Windows, MacOS, Linux, Android, iOS

Dobry pakiet biurowy to podstawa na każdym komputerze ucznia lub studenta. Na Świecie istnieje całkiem dużo tego typu oprogramowania, jednak ja zdecydowałem się umieszczenie tutaj tego, z którego sam chętnie korzystam, a jest to WPS Office. Pierwszą jego zaletą jest fakt, że jest on dostępny na przeróżne platformy, chociażby na Windowsa, Linuxa, MacOS, a także na Androida i iOS.

Te programy komputerowe przydadzą Ci się w nauce! - PowROOT do Szkoły
WPS Office (fot. Linux Uprising)

Kolejnym plusem jest świetna kompatybilność z Microsoft Office, dzięki czemu praca z formatami .docx i innymi jest naprawdę wygodna. No i nie mogę nie wspomnieć o nowoczesnym i wygodnym interfejsie, lekkiej pracy, świetnym edytorze PDF, a także o tym, że pakiet ten nie zabiera wiele miejsca na dysku.

Jeśli nie chcesz korzystać akurat z tego pakietu biurowego, to moim zdaniem powinieneś zainteresować się takimi aplikacjami jak LibreOffice, SoftMaker Office oraz oczywiście Microsoft Office.

Edytor tekstu Typora

darmowy
dostępny na Windows, MacOS, Linux

Od kiedy tylko zainstalowałem Typorę, tak ten program z marszu stał się moim najczęściej wykorzystywanym narzędziem do pisania. Jest to lekki edytor tekstu z kategorii “distraction-free”, w którym posługujemy się językiem znaczników Markdown. Dokumenty przygotowanie w Typorze są niezwykle przejrzyste, a zarazem ważą naprawdę niewiele. Mało tego, jeśli komuś wysyłamy dokument z rozszerzeniem .md to nasz znajomy może otworzyć go w zwykłym notatniku.

typora
Typora

Typora cechuje się przejrzystością oraz łatwością korzystania. Główne okno to tylko i wyłącznie pole do pisania, natomiast przybornik został schowany pod prawym przyciskiem myszy. Warto dodać, że jeśli znamy znaczniki Markdown, to do tego przybornika w ogóle nie musimy zaglądać. Typora służy mi do przygotowywania wpisów na ROOTBLOG-a, ale także do pisania notatek i innych dokumentów.

Menedżer notatek Joplin

darmowy
dostępny na Windows, MacOS, Linux, Android, iOS

Notatki, a przede wszystkim dobre je przygotowanie i posegregowanie, to podstawa w szkole i na studiach. Menedżerów notatek jest wiele, ale ja zdecydowałem się Wam zaprezentować taki, który jest w pełni darmowy i bezpieczny. Z Joplin korzystam już od jakiegoś czasu i przyznam szczerze, że jest to jeden z najlepszych tego typu programów.

Te programy komputerowe przydadzą Ci się w nauce! - PowROOT do Szkoły

Notatki możemy pisać wewnątrz Joplin wykorzystując czysty tekst oraz język znaczników Markdown. Mało tego, jeśli chcemy, to notatki te możemy edytować za pośrednictwem aplikacji zewnętrznych, chociażby wcześniej wspomnianą Typorą. Joplin oczywiście oferuje synchronizację danych za pośrednictwem Dropbox i wszystkie pliki są trzymane na zewnętrznej chmurze w formie zaszyfrowanej. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze informacje są zabezpieczone i nawet jeśli dany plik wycieknie, to i tak nie będzie można odczytać jego zawartości.

Joplin oferuje dosyć prosty interfejs podzielony na kilka części. Możemy tworzyć wiele notatników, a notatki dzielić ze względu na tagi. Wpisy mogą mieć dowolną długość, a zaraz obok edytora tekstu mamy podgląd na żywo. Jest to wygodne nie tylko podczas pisania, ale również i odczytywania notatek.

Chmura internetowa pCloud

darmowy / od 4,99 EUR w rozliczeniu miesięcznym
dostępny na Windows, MacOS, Linux, Android, iOS

Synchronizacja plików i tworzenie kopii zapasowych to wręcz podstawa. Chmur internetowych jest wiele i wybór tej jedynej nie jest zbyt prosty. Ja polecam pCloud. Jest to bezpieczna, szwajcarska chmura internetowa, która pozwala na całkiem sporo. W darmowej wersji oferuje 10 GB wolnej przestrzeni dyskowej bez żadnych większych ograniczeń. Do tego jest ona dostępna na wiele platform i nie wciska niepotrzebnych reklam.

pCloud
pCloud

Co prawda, 10 GB to całkiem dużo, jednak w razie potrzeby możemy dokupić dodatkowy transfer (w pakiecie jest kilka innych dodatków). Kosztuje to całkiem niedużo, bowiem 4,99 EUR, czyli około 22 złote. Alternatywnymi chmurami, którymi warto się zainteresować to Google Drive, Dropbox oraz OneDrive.

Menedżer zadań TickTick

darmowy / 2,99 USD w rozliczeniu miesięcznym
dostępny na Windows, MacOS, Android, iOS oraz w przeglądarce internetowej

Menedżer zadań do zrobienia to swego rodzaju podstawa aby zachować wydajność i nie zapominać o rzeczach, które mieliśmy zrobić. Tego typu aplikacji istnieje naprawdę wiele jednak ja zdecydowałem się umieścić tutaj TickTick. Aplikacja ta jest dostępna na wiele platform, a przy tym oferuje przyjemny interfejs (choć na początku może wydawać się być przeładowany) i wiele funkcji jest dostępnych za darmo.

Te programy komputerowe przydadzą Ci się w nauce! - PowROOT do Szkoły

W razie potrzeby można wykupić konto Premium, które nie jest wyjątkowo drogie, bowiem kosztuje 2,99 USD, czyli około 11 złotych (oczywiście w rozliczeniu miesięcznym). Wykupując Premium dostajemy kolejną dawkę całkiem przydatnych i wygodnych funkcji. Jeśli natomiast wolisz poszukać alternatywy to polecam sprawdzić Todoist, Super Productivity oraz Planner.

Komunikator internetowy Discord

darmowy
dostępny na Windows, MacOS, Linux, Android, iOS

Zapewne sporej grupie z Was Discorda przedstawiać nie muszę. Jest to potężna i rozbudowana platforma do komunikacji. Jest to również bardzo dobre miejsce na klasowe/grupowe czaty. Dlaczego? Wymiana danych na Discordzie jest wygodna, a przy tym łatwo powrócić do udostępnianych plików czy zdjęć. Dodatkowo Discord pozwala na stworzenie kilku kanałów, co pozwoli na rozdzielenie tych ważnych wiadomości od tych niezbyt na temat. Dodatkowo możemy wykonywać grupowe połączenia wideo włącznie z udostępnianiem ekranu.

Te programy komputerowe przydadzą Ci się w nauce! - PowROOT do Szkoły

To też sprawia, że Discord może znacznie przyczynić się do ulepszenia współpracy między uczniami czy studentami. Podczas zajęć prowadzonych zdalnie to właśnie Discord okazał się być u mnie najlepszą platformą do pracy, a brak ponoszenia kosztów za korzystanie miał tutaj ogromny wpływ.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!