Mamy nowy rekord podkręcania pamięci RAM DDR5

pcroot 2 amd ram led

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy Was, że moduły RAM DDR5 zostały podkręcone do 8118 MHz. Ten rekord udało się osiągnąć grupie XOCL (XPG Overclocking Lab), która podkręciła niezwykle wysoko pamięci ADATA XPG na kościach SK Hynix. Aktualny rekord jest już jednak inny!

RAM DDR5 na 8888 MHz

Firma G.SKILL poinformowała, że padł kolejny rekord świata w podkręcaniu modułów RAM z wykorzystaniem ich komponentów. Overclockerem, który tego dokonał jest “lupin_no_musume” z Hong Kongu. Działał on na płycie głównej ASUS ROG Maximus Z690 APEX, procesorze Intel Core i9-12900K oraz kości RAM G.SKILL Trident Z5 (1 x 16 GB). Platforma była uruchomiona z systemem operacyjnym Microsoft Windows 10. Ekstremalne podkręcanie wymagało zastosowania chłodzenia ciekłym azotem oraz wyłączenia części rdzeni w procesorze – ostatecznie działał on z 4 rdzeniami i 8 wątkami.

ddr5 8888 mhz

Rekordowe taktowanie jakie udało się osiągnąć to 8888 MHz. Opóźnienia, na jakich działa tak podkręcona pamięć wynoszą 88-88-88-88-127 i Command Rate 2T. Nie wiadomo jak wysokie napięcie zostało użyte, by tak wysoko podkręcić ten moduł DDR5.

Osiągnięcie tego wyniku możecie zobaczyć na powyższym filmie, został on też potwierdzony w bazie CPU-Z oraz HWBot. Tak wysoki wynik jest nadal niedostępny dla zwykłych użytkowników, ale wysokie podkręcanie pokazuje jaki potencjał jest w nowej generacji pamięci. Producenci muszą go odpowiednio wydobyć, ponieważ wysokie taktowanie wiąże się z większymi opóźnieniami. Niestety jednak na razie moduły DDR5 nie są sprzedawane w przystępnych cenach.

Źródło: purepc.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!