Raspbery Pi OS z aktualizacją, a w niej nowy Linux Kernel!

raspberry pi 4

Dedykowany system operacyjny dla minikomputerów Raspberry Pi – Raspberry Pi OS (wcześniej nazywał się Raspbian) – właśnie dostał aktualizację. Nie jest to takie zwykłe uaktualnienie, bowiem wprowadza to, na co czekali niemalże wszyscy właściciele tego sprzętu!

Zapewne większość osób nabywających Raspberry Pi zaczynało od dosyć oczywistego systemu, czyli Raspbiana. Jest to całkiem dobry wybór, bowiem OS ten nie tylko działa dosyć lekko i szybko (wszak został stworzony przez twórców Raspberry Pi), ale również oferuje dosyć ciekawy zestaw aplikacji początkowych. Aktualnie system ten kryje się pod nazwą Raspberry Pi OS i dostał aktualizację.

Warto przeczytać: Ubuntu Retro Remix zamieni Twoje Raspberry Pi w retro konsolę!

Raspberry Pi OS z Linux Kernel 5.4

Najnowsza wersja Raspberry Pi OS (oznaczona jako 2020-08-20) nie przynosi wielu nowości, jednak to co wprowadza jest naprawdę ważne. Przede wszystkim zaimplementowano o wiele nowsze jądro Linuxa 5.4 (do tej pory korzystano z 4.19), które wspierane będzie do końca 2021 roku. Ponadto zaktualizowano narzędzie raspi-config, które od teraz pozwala na zmianę kolejności bootowania.

To oczywiście nie jest koniec listy nowości. Nowe wydanie Raspberry Pi OS to także dodatki dla narzędzia Rekomendowane oprogramowanie, które wprowadzają możliwość instalowania kilku rzeczy w tym samym momencie. Ponadto wprowadzono Adobe Flash Player w wersji 32.0.0.414, a także usunięto ankietę z przeglądarki internetowej Chromium. Aktualizacji doczekało się również narzędzie SD Card Copier.

Polecamy zobaczyć:

Z Raspberry Pi sam miałem do czynienia (a dokładniej z najnowszą wersją – Pi 4) i to była naprawdę świetna zabawa, którą opisałem na łamach ROOTBLOGa. Przede wszystkim chciałem sprawdzić czy Malinka może zastąpić komputer osobisty oraz jak sprawuje się system multimedialny dla telewizorów stworzony przez KDE.

Posiadacie Raspberry Pi? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!