Czy realme 12 5G i realme 12+ 5G mogą być fotosmartfonami? [TEST]

realme 12 aparaty

Okazja by mieć jednocześnie dwa smartfony na teście nie zdarza się zbyt często. Tym razem jednak w moje ręce trafiły dwa urządzenia – realme 12 5G i realme 12+ 5G. Postanowiłem więc sprawdzić jak wypadną w krótkim fotoporównaniu i ocenić ich zdolności fotograficzne. To, czy jest wśród nich zdecydowany zwycięzca możecie ocenić i Wy po lekturze tego testu.

Specyfikacja techniczna

Zaczynając jednak od specyfikacji, jak bardzo różnią się aparaty realme 12 5G i realme 12+ 5G? Wersja bez plusa posiada główny obiektyw z matrycą o większej liczbie pikseli, z kolei wersja z plusem jest wyposażona w optyczną stabilizację obrazu oraz może pochwalić się matrycą Sony. Sytuacja nie jest więc jednoznaczna – czy więcej pikseli faktycznie okaże się lepiej?

realme 12 5Grealme 12+ 5G
108 Mpx50 Mpx SONY LYT-600 OIS
8 Mpx 112 stopni (szerokokątny)
2 Mpx (głębia)2 Mpx (makro)

Poza tym droższy model został wyposażony w trzy obiektywy, a tańszy w dwa. Ostatni z nich to jednak trochę “chwyt marketingowy”. Docenić należy jednak obecność oczka szerokokątnego.

Zdjęcia

Poniżej możecie obejrzeć serię dwunastu zdjęć wykonanych w typowy dzień w Polsce – nie było tutaj zbyt słonecznie, a raczej szarawo. Oceńcie jak podobają Wam się ujęcia (za każdym razem pierwsze zdjęcie, to jeden ze smartfonów, a drugie ujęcie, to drugi). Poniżej przeczytacie, który jest który.

Według mnie oba smartfony wypadły podobnie, co jest pozytywnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że jeden model jest zdecydowanie tańszy. Myślę, że za pozytywny efekt odpowiada duża wielkość matrycy, a zatem łączenie wielu pikseli w jeden zdaje się przynosić pozytywny rezultat. Różnice między zdjęciami z obu modeli są niewielkie, co utrudnia wybór jednoznacznego zwycięzcy. Aparat w realme 12 5G, z większą matrycą, oferuje przybliżenie 3x, podczas gdy realme 12+ 5G z mniejszą matrycą oferuje jedynie 2x. Zdjęcia są wyraźne, dobrze nasycone i mają naturalne kolory. Oba modele pokazują, że realme stawia na jakość zdjęć, niezależnie od półki cenowej.

Myślę, że na uwagę zasługują tutaj tryby, jakie realme zaimplementowało w swojej aplikacji. W obu urządzeniach są one praktycznie identyczne.

Tryb ULICA

Zdjęcia można tutaj robić wybierając jedną z ogniskowych:

  • 24 mm i 72 mm w realme 12 5G
  • 16mm, 26mm i 52 mm w realme 12 5G+

W tym trybie mamy też możliwość manualnego ustawiania ostrości. W ten sposób zostały wykonane ostatnie dwa zdjęcia powyżej. Podoba mi się, że aplikacja koloruje wtedy miejsca, które będą ostre. Druga opcja to Automatyczne przybliżanie – w ten sposób zostało wykonane zdjęcie baneru. Według mnie oba telefony całkiem dobrze wykrywają obiekty.

Wysoka rozdzielczość

Oba urządzenia mają możliwość robienia zdjęć w pełnej rozdzielczości matrycy.

Tryb PRO

W trybie profesjonalnym można ustawić parametry takie jak ISO, ekspozycja, czas otwarcia przysłony, balans bieli, ostrość oraz zapis do formatu RAW.

Wideo

Również jeśli chodzi o możliwości nagrywania filmów między smartfonami jest znacząca różnica. Tańsza wersja oferuje jedynie jakość Full HD oraz maksymalnie 30 klatek na sekundę. Droższy wariant może się natomiast pochwalić 60 klatkami w 1080p lub jakością 4K przy 60 klatkach. 12+ ma też opcję nagrywania z włączoną ultrastabilizacją – kadr jest wtedy delikatnie węższy.

Na początek 1080p 30 FPS (wideo są delikatnie przekrzywione, ponieważ ciężko balansować oba telefony w jednej dłoni jednocześnie 😉). Już tutaj widać zdecydowaną różnicę na korzyść modelu z plusem. Nagrania są podobnej szczegółowości, jednak realme 12+ broni się optyczną stabilizacją obrazu. Dzięki temu wideo wygląda lepiej, a obraz jest wyraźniejszy.Ujęcie w slowmotion w podstawowym spowolnieniu wyglądają bliźniaczo podobnie. Model z plusem ma jednak tę zaletę, że potrafi nagrywać w trybach takich jak: 120FPS, 240FPS, 480FPS i 960FPS. Co ciekawe, drugi i czwartych z nich pozwalają na jakość 720p, a pierwszy i trzeci na 1080p.


Dodatkowo zamieszczam nagrania w 4K oraz z włączonym trybem ultrastabilizacji wykonane realme 12+ 5G. Funkcje te nie są dostępne w niższym modelu, a szkoda…

Nagrania w rozdzielczości 4K wyglądają o wiele przyjemniej i zdecydowanie bardziej szczegółowo. Na ekranie komputera prezentują się o wiele lepiej niż te wykonane w FullHD. Delikatnie bardziej widać tutaj kroki i obraz czasem nieco drży, ale ujęcia statyczne mogą się wybronić. Szkoda, że zabrakło tego w telefonie z większą matrycą.

Jeśli chodzi o ultrastabilizację, to działa ona dość średnio. Myślę, że ten tryb lepiej poradziłby sobie jednak z bardziej statycznym nagrywaniem z ręki i drobnymi ruchami nadgarstka niż z chodem lub biegiem. Dobrze jednak mieć taką opcję.

Pod tymi linkami <link> i <link> znajdziecie playlisty z większą liczbą nagrań z obu telefonów.

Czy realme 12 5G i realme 12+ 5G spełniają rolę fotosmartfonów? Według mnie z pewnością mogą do niej aspirować. Zdjęcia nie są idealne, ale przy lepszych warunkach oświetleniowych wychodzą naprawdę w porządku i urządzenia potrafią oddać kolory tego, co nas otacza.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!