Regolith Linux 1.3 już jest! Co nowego w Ubuntu z i3-wm?

Regolith Linux 1.3 już jest! Co nowego w Ubuntu z i3-wm?

Kilka miesięcy temu >>pisałem o pewnym projekcie<<. Nazywa się on Regolith Linux i można określić go jako Ubuntu Remix. Jest to specjalna wersja Ubuntu, która wykorzystuje menedżer i3-wm. Jak się okazuje, system ten dalej jest rozwijany i doczekał się aktualizacji do wersji 1.3.

CO TO I3?

Gdy zaczniemy powoli wchodzić w temat Linuxa to zauważymy, że wiele użytkowników korzysta z GNOME. Jest to naprawdę popularne, nowoczesne i wygodne środowisko. Gdy jednak zejdziemy do czegoś na wzór pingwiniego podziemia (albo po prostu wejdziemy na Wykop lub Reddit), to zauważymy, że tamtejsi użytkownicy korzystają z kompletnie inaczej wyglądających systemów, niekiedy przypominających Matrixa.

W rzeczywistości są to bardzo lekkie środowiska z menadżerem okien typu tiling. Takie DE znacznie odbiegają od tego co znamy z Windowsa, czy nawet z MacOS. Aplikacje układamy w swego rodzaju kafelki – programy są ustawione ściśle obok siebie i wypełniają niemalży cały ekran. Jeśli dobrze skonfigurujemy to środowisko, to otrzymujemy niezwykle szybkie, ładne i minimalistyczne distro.

Warto przeczytać: W Rocket League już nie pograsz na systemach Linux i MacOS

Myślę, że wiele osób chciałoby zacząć korzystać z i3, jednak problemem może stać się sama konfiguracja, która nie jest zbyt prosta i potrafi być naprawdę czasochłonna. Rozwiązaniem tego problemu okazać się może Regolith Linux, który na dzień dobry wita nas dobrze skonfigurowanym menedżerem i3-wm.

Regolith Linux 1.3 już jest! Co nowego w Ubuntu z i3-wm?

Regolith Linux 1.3

Nowa wersja Regolith Linux to przede wszystkim nowy motyw – tym razem zdecydowano się na Cahuella, który wypełnia ekran ciemnoszarymi odcieniami. Ponadto zmieniono launcher na nowy o nazwie rofi. Dodano również łatwo wysuwalną ściągę, która pokazuje wszystkie niezbędne skróty klawiszowe.

Elementy na pasku zadań/stanu od teraz są klikalne, to znaczy po ich naciśnięciu przechodzimy w wybrane miejsce, na przykład naciśnięcie w ikonę baterii przeniesie nas ustawień zasilania. Dodano również nową i całkiem wygodną obsługę powiadomień.

Regolith Linux 1.3 już jest! Co nowego w Ubuntu z i3-wm?

Aby zacząć korzystać z Regolith Linux wcale nie trzeba usuwać swojej instalacji Ubuntu (dotyczy wersji 18.04 i nowszych). Wystarczy wpisać poniższą komendę:

sudo apt install regolith-desktop

a na ekranie logowania zmienić środowisko graficzne z GNOME na Regolith. Można również pobrać obraz ISO z preinstalowanym środowiskiem Regolith Desktop.

Jak podoba się Wam Regolith Linux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!