Regolith Linux 1.4 już jest i bazuje na Ubuntu 20.04 LTS!

Regolith Linux 1.4 już jest i bazuje na Ubuntu 20.04 LTS!
(fot. OMG!Ubuntu)

Kilka miesięcy temu >>pisałem o pewnym projekcie<<. Nazywa się on Regolith Linux i można określić go jako Ubuntu Remix. Jest to specjalna wersja Ubuntu, która wykorzystuje menedżer okien i3-wm, który charakteryzuje coś takiego co nazywa się tiling (kafelkowanie). Jak się okazuje, twórcy wydali aktualizację do Regolith Linux 1.4.

CO TO I3?

Gdy zaczniemy powoli wchodzić w temat Linuxa to zauważymy, że wiele użytkowników korzysta z GNOME. Jest to naprawdę popularne, nowoczesne i wygodne środowisko. Gdy jednak zejdziemy do czegoś na wzór pingwiniego podziemia (albo po prostu wejdziemy na Wykop lub Reddit), to zauważymy, że tamtejsi użytkownicy korzystają z kompletnie inaczej wyglądających systemów, niekiedy przypominających ekrany komputerów z serii filmów Matrix.

W rzeczywistości są to bardzo lekkie środowiska z menadżerem okien typu tiling. Takie interfejsy znacznie odbiegają od tego co znamy z Windowsa, czy nawet z MacOS. Aplikacje układamy w swego rodzaju kafelki – programy są ustawione ściśle obok siebie i wypełniają niemalży cały ekran. Jeśli dobrze skonfigurujemy to środowisko, to otrzymujemy niezwykle szybkie, ładne i minimalistyczne distro.

Regolith Linux 1.4 już jest i bazuje na Ubuntu 20.04 LTS!
(fot. FlammeNoir @ Reddit)

Są jednak twórcy, którzy próbują wnieść tiling do świata mainstreamu i już teraz wymienić mogę System76 – autorów systemu Pop!_OS 20.04. Otóż w najnowszej wersji ich oprogramowania znajdziemy wtyczkę Pop Shell, która zmienia domyślny menedżer okien na taki z tilingiem. Dzięki temu każdy użytkownik tego systemu ma dostęp do tej świetnej funkcji bez długiego i trudnego konfigurowania. Innym przykładem jest Regolith Linux, czyli pewna modyfikacja Ubuntu.

Warto przeczytać: Tak działa Pop Shell w rzeczywistości

Regolith Linux 1.4

Regolith Linux to dystrybucja Linuxa bazująca na Ubuntu, która na dzień dobry oferuje bardzo dobrze skonfigurowane środowisko z menedżerem okien i3. A co nowego w Regolith Linux 1.4? Przede wszystkim dodano nowy motyw o nazwie Lascaille, który sparowano z moją ulubioną czcionką – JetBrains Mono. Ponadto nieco podkręcono kontrast, co powinno pomóc podczas kreatywnej pracy (no chyba, że ktoś woli motywy typu Nord). Ponadto zmieniono domyślny terminal z st na GNOME Terminal. Nie można zapomnieć o odświeżonej aplikacji Remontoire, która uczy nas wszelkich skrótów klawiszowych. Z mniejszych nowości warto wymienić zmianę ekranu logowania z GDM3 na LightDM, a także wsparciu dla architektury ARM64 oraz o nowym module powiadomien notify-osd.

Regolith Linux 1.4 można pobrać jako obraz ISO >>stąd<<. Wystarczy go sobie wrzucić na pendrive’a i zainstalować system. A jak to zrobić? Tego dowiecie się śledząc >>ten poradnik<<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!