Popraw swoją wydajność! Regolith Linux 1.6 już jest.

regolith linux

Jakiś czas temu >>pisałem o pewnym projekcie<<. Nazywa się on Regolith Linux i można określić go jako Ubuntu Remix. Jest to specjalna wersja Ubuntu, która wykorzystuje menedżer okien i3-wm, który charakteryzuje coś takiego co nazywa się tiling (kafelkowanie). Jak się okazuje, twórcy wydali aktualizację do Regolith Linux 1.6.

Co to i3?

Gdy zaczniemy powoli wchodzić w temat Linuxa to zauważymy, że wiele użytkowników korzysta z GNOME. Jest to naprawdę popularne, nowoczesne i wygodne środowisko. Gdy jednak zejdziemy do czegoś na wzór pingwiniego podziemia (albo po prostu wejdziemy na Wykop lub Reddit), to zauważymy, że tamtejsi użytkownicy korzystają z kompletnie inaczej wyglądających systemów, niekiedy przypominających ekrany komputerów z serii filmów Matrix.

W rzeczywistości są to bardzo lekkie środowiska z menadżerem okien typu tiling. Takie interfejsy znacznie odbiegają od tego co znamy z Windowsa, czy nawet z macOS. Aplikacje układamy w swego rodzaju kafelki – programy są ustawione ściśle obok siebie i wypełniają niemalże cały ekran. Jeśli dobrze skonfigurujemy to środowisko, to otrzymujemy niezwykle szybkie, ładne i minimalistyczne distro.

regolith linux
(fot. FlammeNoir @ Reddit)

Są jednak twórcy, którzy próbują wnieść tiling do świata mainstreamu i już teraz wymienić mogę System76 – autorów systemu Pop!_OS 20.10. Otóż w ich systemie znajdziemy wtyczkę o nazwie Pop Shell, która podmienia menedżer okien na taki z tilingiem i stackingiem. Dzięki temu każdy użytkownik tego systemu ma dostęp do tej świetnej funkcji bez długiego i trudnego konfigurowania. Sam korzystam z tej wtyczki i muszę przyznać, że czuję się jakbym odkrywał czynność korzystania z komputera na nowo. Tiling i niedawno dodany stacking sprawiają, że praca – zwłaszcza na wielu oknach przy nauce i pracy zdalnej – jest niesamowicie wygodna i wydajna. Więcej dowiecie się z wpisu o Pop!_OS, który znajdziecie >>tutaj<<.

Bardziej klasyczne podejście do i3-wm wnosi Regolith Linux.

Regolith Linux 1.6

Nowa wersja systemu wnosi kilka zmian. Pierwsza z nich to dwa nowe motywy dostosowane do pracy z tekstem – Solarized Light (z pewnością spodoba się osobom z astygmatyzmem) oraz Midnight Dark. Motywy zostały tak zoptymalizowane, aby pasowały do reszty komponentów systemu – w tym ikon.

Dodano także nowy aplet – Rofi (starter aplikacji). Rofi można uruchomić skrótem shift + super + spacja. Regolith Linux 1.6 jest dostępny w dwóch wersjach – jedna bazuje na Ubuntu 20.04 LTS, a druga na Ubuntu 21.04.

Regolith Linux 1.6 pobierzesz >>stąd<<.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!