Rocky Linux 9.1 już jest! Co wprowadza?

Rocky Linux 9
Rocky Linux 9

Rocky Linux to swoista kontynuacja pracy na zaletami, które oferował niegdyś CentOS. Jak się okazuje, system został wydany w wersji 9.1.

Rocky Linux 9.1 wydany

Rocky Linux powstał jako odpowiedź na zmiany dotyczące CentOS. Ten do niedawna był uważany za równie stabilną, ale darmową odmianę Red Hat Enterprise Linux. Jednakże Red Hat zmieniło swoje plany co do systemu i ten nie jest dłużej tak stabilny. Dlatego też społeczność wzięła się sama do pracy i na bazie źródeł Red Hata buduje własne, stabilne odmiany dystrybucji. I tak właśnie mamy chociażby Rocky Linux, Alma Linux czy polski EuroLinux. Rocky już od początku zyskiwał na popularności i teraz cieszy się nawet dobrą marką. Sam zastanawiałem się nad nim kiedy to szukałem systemu na mój serwer. Finalnie jednak wybrałem Debiana, choć Rocky ma kilka ciekawych funkcji i ułatwień.

Rocky Linux 9.1 to odświeżenie odsłony 9. Największą zmianą jest dodanie Keylime. Jest to projekt prowadzony przez CNCF, który zapewnia wysoce skalowalne rozwiązanie do zdalnego poświadczania rozruchu i pomiaru integralności runtime. Keylime umożliwia użytkownikom monitorowanie zdalnych węzłów za pomocą sprzętowego kryptograficznego RoT.

Zaktualizowano też niektóre pakiety do nowych wersji – mowa o node.js 18, php:8.1, maven:3.8 oraz ruby:3.1. Zmieniły się też narzędzia do kompilacji – wprowadzono GCC 12, LLVM 14.0.6, Rust 1.62, i Go 1.18.

Rocky Linux 9.1 to darmowy system dostępny dla każdego. Już teraz można pobrać go w wersjach x86-64, aarch64, ppc64le oraz s390x. Jak ktoś już korzysta z Rocky 9, to aktualizację do nowej wersji może wykonać komendą sudo dnf update.

Źródło: Rocky Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!