Rocky Linux 9 wydany! To ten system ma zastąpić CentOS

Rocky Linux 9
Rocky Linux 9 (fot. Rocky Linux)

Rocky Linux to system operacyjny, który ma zastąpić CentOS. Jak się okazuje, właśnie został wydany Rocky Linux 9.

Rocky Linux 9 już jest!

Do tej pory to CentOS był uważany za świetną alternatywę dla RHEL. Wykorzystywał źródła i technologie RHEL, ale był darmowy i pozostawał niezwykle stabilny. Twórcy jednak zdecydowali się CentOS nieco zmienić w stronę niezbyt stabilnej bazy. Dlatego też fani się lekko wkurzyli i stworzyli coś nowego, czyli Rocky Linux. Ten OS ma oddawać nam te same zalety co CentOS, czyli stabilność, długie wsparcie, dostęp do źródeł RHEL-a oraz właśnie brak ponoszenia kosztów. Jest to też alternatywa dla polskiego EuroLinux, który również bazuje na RHEL.

Rocky Linux 9 to najnowsze wydanie bazujące na Red Hat Enterprise Linux 9. Na dzień dobry dostajemy GNOME 40 oraz jeszcze lepsze wsparcie dla XFS. Nowy Rocky wyłącza również identyfikację poprzez hasło kiedy korzystamy z SSH. To ogranicza możliwość ataku na naszą instalację. Sam zalecam wyłączyć identyfikację hasłem i zamiast tego korzystać z kryptografii asymetrycznej. Dostajemy również OpenSSL 3.0.

Rocky Linux

Dostaliśmy także zaktualizowany Cockpit i lepszą pracę NetworkManager. Jest też GCC 11.2.1, LLVM 13.0.1, Rust 1.58.1, Go 1.17.1. Nie zabrakło Pythona 3.9, PHP 8.0, Perl 5.32 czy Ruby 3.0.3. Finalnie Rocky Linux 9 dostarcza w miarę nowe technologie z dużą stabilnością.

O ile nie wiem czy chciałbym korzystać z Rocky Linux na prywatnym komputerze (ale nie wykluczam służbowego czy rodziców), tak uważam, że ciekawie działałby na serwerze – zwłaszcza w wersji minimal. Sam aktualnie na serwerze mam Debiana i taki Rocky mógłby być dobrą alternatywą.

Rocky Linux 9.0 pobierzecie za darmo >>stąd<<.

Źródło: Rocky Linux, 9To5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!