EuroLinux 9 już jest i oferuje GNOME 40!

eurolinux 9
(fot. EuroLinux)

EuroLinux to polska dystrybucja Linuxa, która bazuje na Red Hat i powstaje głównie z myślą o użytkownikach firmowych. Nie tak dawno temu pojawiła się nowa edycja systemu.

EuroLinux 9 wydany

W połowie czerwca polska firma wydała EuroLinux 9, czyli kolejną generację systemu operacyjnego opartego o rozwiązania RHEL. Chyba największą nowością jest wprowadzenie środowiska graficznego GNOME 40. Dla nas nie jest to już tak nowoczesne wydanie (aktualnie mamy wersję 42), jednak jest to pierwsza wersja, która daje nam wygodny dostęp do GTK4 oraz wprowadza ogromne zmiany w GNOME, takie jak przestrzenie robocze ustawione horyzontalnie.

EuroLinux 9
(fot. EuroLinux)

Poza tym mamy też Linux Kernel w odsłonie 5.14. OpenSSL natomiast jest w wersji 3.0.0. Podobnie jak to było poprzednio, tak i teraz EuroLinux 9 oferuje specjalne skrypty migracyjne, którą pozwalają w prosty sposób przenieść się z:

  • Red Hat Enterprise Linux 7, 8, 9
  • AlmaLinux 8, 9
  • CentOS 7, 8
  • Oracle Linux 7, 8
  • Rocky Linux 8

Trzeba zaznaczyć, że dla osób chcących używać systemu EuroLinux na architekturze x86_64, koniecznym jest posiadanie procesora wspierającego mikroarchitekturę x86_64-v2 (także na maszynach wirtualnych). Warto też pamiętać, że EuroLinux od wersji 8.3 jest dostępny w modelu Open Core, dzięki czemu dostęp do oprogramowania mają zarówno klienci, jak i społeczność. Z pełnymi zmianami zapoznacie się >>tutaj<<.

Źródło: EuroLinux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!