Rosjanie chcą mieć swój Sklep Google Play. Prace trwają

rosja rosyjski sklep google play

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że kraj został odcięty od wielu zachodnich usług. Sankcje technologiczne to nie przelewki, a stworzenie alternatywy nie jest takie proste. Sklep Google Play jest kolejnym elementem, który Rosjanie chcą zastąpić.

Rosyjski Sklep Google Play już w budowie i nazywa się NashStore

Google Play Store wstrzymał swój system rozliczeniowy w Rosji już 10 marca 2022 roku. To sprawiło, że Rosjanie nie mogą ani kupować aplikacji, ani płacić za subskrypcje – w tym płacić wewnątrz aplikacji. Jedyną opcją jest pobieranie darmowych programów.

Oczywiście taki stan rzeczy sprawia, że korzystanie ze smartfonów jest mocno utrudnione. Dlatego też rosyjscy twórcy już chcą stworzyć alternatywę dla Sklepu Google Play – NashStore – co można przetłumaczyć jako Nasz Sklep.

Sklep ma właśnie działać na urządzeniach z systemem Android i wspierać rosyjski system płatności Mir. Ba! Już zaplanowano premierę na 9 maja, czyli w Dzień Zwycięstwa – jedno z najważniejszych świąt w Rosji, które odnosi się do zakończenia II Wojny Światowej (w Polsce to święto obchodzimy dzień wcześniej – 8 maja).

Sklep Google Play
Strona główna Sklepu Google Play

Oczywiście alternatyw dla Sklepu Google Play jest wiele i znają to chociażby użytkownicy urządzeń Huawei. Ponadto już od dawna możemy korzystać z Aurora Store, czyli sklepu z aplikacjami, który to pobiera je prosto z serwerów Google. Działa jednak bez Usług Google i daje nam dostęp anonimowy. Ba! Rosjanie mieli już kiedyś swoją alternatywę, którą oferował tamtejszy gigant technologiczny Yandex.

Jest to już kolejna z kolei alternatywa w Rosji jako odpowiedź na zachodnie sankcje. Już informowaliśmy Was o Rossgram, czyli o zastępcy Instagrama oraz o GazpromPay, czyli pewnej alternatywie Google Pay.

Źródło: Reuters przez Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!