Sailfish OS 4 już jest! To naprawdę spora aktualizacja

Sailfish OS 4 już jest! To naprawdę spora aktualizacja

Nie wiem czy wszyscy pamiętają, ale jakiś czas temu popularność zdobywał system Sailfish OS. Ten produkt tworzony przez fińską firmę Jolla miał ogromne szanse na ugryzienie rynku. Niestety, sprawy potoczyły się nieco inaczej, ale Sailfish OS dalej jest rozwijany i doczekał się wersji 4.0!

Sailfish OS to mobilny system operacyjny rozwijany przez fińską firmę Jolla. Bazuje on na jądrze Linuxa, jest otwartoźródłowy i doczekał się nawet własnego sprzętu w postaci Jolla Smartphone i Jolla Tablet. System ten wyróżnia się szybkim i ładnym interfejsem oraz otwartością dzięki czemu chętnie portowany jest na inne urządzenia. Ponadto już od jakiegoś czasu Sony pozwala instalować Sailfish na swoich sprzętach. Muszę dodać, że Sailfish OS jest swego rodzaju kontynuacją niegdyś rozwijanego przez Nokię systemu MeeGo.

Warto zobaczyć: Było Ubuntu Touch, to teraz czas na uruchomienie Sailfish OS na Xiaomi Redmi Note 7!

Sailfish 4.0

Twórcy właśnie zaprezentowali już czwartą generację systemu Sailfish OS. Co ona wprowadza? Ponad 5 tysięcy nowych poprawek i ulepszeń względem Sailfish 3! Przede wszystkim skupiono się na prywatności i bezpieczeństwie systemu. Ponadto przygotowano specjalne porty Sailfish X dla telefonów Sony Xperia XA2 oraz Xperia 10 (tak, na smartfonach Sony możliwe jest instalowanie Sailfish OS). Mało tego, wprowadzono jeszcze lepszą obsługę aplikacji z Androida. Póki co platforma działa na bazie Androida 9, jednak w przyszłości ma zostać zaktualizowana do 10.

Sailfish OS 4 już jest! To naprawdę spora aktualizacja

Stworzono również specjalne forum dla fanów Sailfish OS, które zwiększy współpracę społeczności i twórców. Ponadto znacznie usprawniono przeglądarkę internetową, nieco przemodelowano schemat pracy systemu, a także przywrócono środowisko programistyczne. Ułatwiono także wdrażanie Sailfish OS w firmach oraz w sektorach rządowych.

Co myślicie o Sailfish OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!