Salient OS, czyli Linux dla graczy

Salient OS, czyli Linux dla graczy
(fot. cubiclenate.com)

Co jeśli powiem Wam, że istnieje specjalna dystrybucja Linuxa, która jest skierowana do graczy, a przy tym ładnie wygląda oraz – co najważniejsze – pozwala na użycie zwrotu “BTW I use Arch”? Tak, takim systemem jest właśnie Salient OS, o którym ostatnio jest dosyć głośno.

Salient OS

Ostatnio jest dosyć głośno o Salient OS. Jest to dosyć nowa i niezbyt popularna dystrybucja Linuxa. Jak twierdzi sam autor, Salient OS to dystrybucja typu rolling-release skierowana do twórców oraz graczy i faktycznie systemowi nie można odmówić funkcjonalności. Mało tego, przez społeczność została szybko nazwana lepszą dystrybucją dla graczy niż Pop!_OS, który pochwalić się może automatycznym instalowaniem sterowników NVIDIA.

Warto przeczytać: sudo ROOTBLOG –help #2: Instalujemy Linuxa

Salient OS to dystrybucja Linuxa bazująca na Arch Linux. Podobnie jak Manjaro Linux, daje ona nam dostęp do zalet Archa bez czasochłonnego i niezbyt prostego konfigurowania. To co odróżnia ten system od innych to zestaw programów początkowych. Otóż już na dzień dobry użytkownik wyposażony jest w takie programy jak Steam, Lutris, Wine, Gamemode, Gimp, Inkscape a także OBS-Studio, Kdenlive czy Audacity. Wielką zaletą tego OS-a jest również automatyczne instalowanie najnowszych sterowników NVIDIA. Wiele użytkowników chwali Salient OS za szybkie działanie nawet na gorszych sprzętach.

Kolejnym plusem Salient OS jest wygląd samego systemu. Tak, wiem – Linuxa można skonfigurować w dowolny sposób, jednak wielu osobom tak naprawdę nie chce się przeprowadzać głębokiej konfiguracji i dobrze jest mieć nowoczesny i przyjemny design już na dzień dobry. Dostajemy tutaj ciemny motyw z przyjemną dla oka kolorystyką (to znaczy dosyć stonowaną) oraz ciekawie zaprojektowane elementy, takie jak pasek zadań czy dodatkowy pasek ze skrótami. To co jednak przykuwa najwięcej uwagi to oczywiście tapety – są niezwykle piękne i ładnie nawiązują do gamingowego DNA tego systemu.

Warto zobaczyć: Ubuntu Kylin z nową wersją środowiska graficznego – poznajcie UKUI 3.0!

Pomimo wielu zalet, Salient OS to młoda dystrybucja z niezbyt wielkim budżetem, która jeszcze nie pozbyła się wielu problemów “wieku dziecięcego” (o czym więcej można poczytać w sieci). Póki co traktowałbym ją jako ciekawostkę. Myślę jednak, że za jakiś czas może okazać się kolejną popularną dystrybucją, która świetnie sprawdzi się nie tylko do gier, ale również jako system do użytku codziennego.

Co myślicie o Salient OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!