Samsung Exynos 9820 zaprezentowany! Oto co oferuje nowy układ, który trafi do Galaxy S10

samsung exynos 9820 (2)

Dziś Samsung zaprezentował światu nową jednostkę, która najprawdopodobniej trafi do ich przyszłorocznych flagowców. Galaxy S10 napędzany będzie przez Exynos 9820. Procesor ten ma sprawić, że smartfony będą jeszcze szybsze przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Samsung Exynos 9820

Nowa jednostka koreańskiego producenta została wykonana w 8 nm procesie LPP FinFET, który ma przynieść 10% spadek zapotrzebowania na energię w porównaniu do 10 nm procesu. Pamiętajmy jednak o tym, że Apple czy Huawei posiadają już w swoim portfolio procesory wykonane w 7 nm, a to sprawia, że Samsung pozostaje krok w tyle za konkurencją.

Exynos 9820 składa się z trzech klastrów i łącznie ośmiu rdzeni. Dwa z nich są tworem Samsunga, który nie otrzymał konkretnej nazwy. To one w głównej mierze mają odpowiadać za moc obliczeniową i szybkość działania. Kolejnymi dwoma są znane światu Cortexy A75. Zastosowanie dodatkowych czterech rdzeni Cotex A55, które mają działać w momencie gdy topowa wydajność nie będzie potrzebna, ma znacząco wpłynąć na czas pracy na jednym ładowaniu. W porównaniu do poprzednika, Exynosa 9810, nowa jednostka koreańskiego giganta ma przynieść około 20% wzrost szybkości działania.

samsung exynos 9820 (1)

Oczywiście nie mogła zabraknąć NPU czyli jednostki odpowiedzialnej za sztuczną inteligencję. Przyszłoroczne flagowce Samsunga mają w tej kwestii radzić sobie jeszcze lepiej. Grafika Mali-G76 MP12 zapewnia o 40% lepszą wydajność i o 35% mniejsze zużycie baterii niż ta zastosowana w Exynosie 9810.

Nowa era w fotografii mobilnej

Smartfony Samsunga od zawsze walczyły o miano tych z najlepszymi aparatami. Exynos 9820 ma przenieść fotografię oraz filmy mobilne na zupełnie inny, nieznany dotąd poziom poziom. Urządzenia wyposażone w nową jednostkę koreańskiego producenta będą mogły być wyposażone w 22-megapikselowe oczka z przodu i z tyłu lub w podwójne aparaty o rozdzielczości 16 Mpix każdy. Największą różnicę mamy dostrzec jednak w wideo. Exynos 9820 wspiera nagrywanie w rozdzielczości 4K w 150 klatkach na sekundę oraz w 8K w 30 klatkach na sekundę.

samsung exynos 9820 (3)

5G? Jeszcze nie teraz

Samsung Exynos 9820 posiada modem 4G LTE Cat.20 8CA, który umożliwia pobieranie plików z prędkością nawet 2 Gbps i udostępnianie ich z prędkością 316 Mbps. Jak widać koreańskie producent nie zdecydował się na wykorzystanie technologii 5G, o której w ostatnich tygodniach jest wyjątkowo głośno. Czy to oznacza, że nie zobaczymy smartfonów Samsunga korzystających z tej technologii w 2019 roku? Niekoniecznie. Bardzo możliwe, że firma przygotuje specjalny modem lub nawet nowy procesor na premierę Galaxy S11.

Mamy tutaj fanów Samsunga? Czekacie na premierę Galaxy S10 z nowym Exynosem? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!