Samsung ma spory problem ze składanym smartfonami

Samsung Galaxy Z Fold5
Samsung Galaxy Z Fold5

Rynek smartfonów miewa swoje wzloty i upadki. W zależności od popytu konsumenci kupują różne urządzenia. Jakiś czas temu rynek podbiły składane smartfony. Zaniedbanie rozwoju w tym segmencie może powodować straty lub spadek sprzedaży. Samsung właśnie przechodzi to drugie.

Sprzedaż składanych smartfonów Samsunga spada

Koreański gigant to firma, która jako jedna z pierwszych spółek zaprezentowała światu składane smartfony. Od momentu prezentacji producent ciągle rozwija kolejne modele, aby utrzymać sprzedaż. Te rozwój napotkał niestety pewien problem. Sprzedaż składanych smartfonów Samsunga w tym roku mocno spadła i to zaczyna być problemem dla Koreańczyków. Według danych firmy badawczej Counterpoint Research dostawy telefonów z serii Galaxy Z spadły w pierwszym kwartale 2024 r. o 42% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To oznacza utratę pozycji lidera i spadek na drugie miejsce. Zaskoczeniem jest firma Huawei, która wyprzedziła Samsunga i osiągnęła udział w rynku na poziomie 35%. Dostawy składanych telefonów chińskiej marki wzrosły o 257% w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku.

Samsung ma spory problem ze składanym smartfonami
fot.Counterpoint Research

Z powyższego wykresu widzimy, że Samsung swoją światową pozycję w segmencie składanych smartfonów w I kwartale 2023 roku wyprowadził na 58%. Z kolei firma Hauwei uzyskała zaledwie 14%. Obecnie widać, że Chińczycy wyprzedzili Koreańczyków i potrzebowali do tego tylko rok. Sprzedaż urządzeń Galaxy Z może wzrosnąć w trzecim kwartale 2024 r. Powodem będzie oczywiście nadchodząca premiera smartfonów Samsung Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Z Fold 6. Urządzenia zostaną zaprezentowane już 10 lipca w Paryżu. Ta sytuacja może mocno podratować pozycje koreańskiej firmy. Niezwykłym zaskoczeniem jest firma Honor. Udział w rynku tej spółki w segmencie składanych smartfonów wzrósł z 3% w I kwartale 2023 r. do 12% w I kwartale 2024 r. Daje nam to poprawę na poziomie 460% w ciągu zaledwie jednego roku. Warto przypomnieć, że Honor był sub-marką Huawei, ale firmy się odłączyły i każda działa na swój rachunek. Na koniec warto przyjrzeć się firmie Motorola. Sprzedaż znacznie się poprawiła. Widzimy to po wynikach. Producent w zeszłym roku był w pierwszej piątce marek składanych smartfonów. Patrząc na obecny rok, Motorola poprawiła wynik o 1437%. Daje to producentowi czwartą co do wielkości pozycje w segmencie składanych smartfonów. Obecnie Motorola ma 11% udziału w światowym rynku składaków.

Źródło: Sammobile

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!