skROOT: Linux Kernel 5.1 już jest dostępny oraz znamy nazwę Ubuntu 19.10

skROOT: Linux Kernel 5.1 już jest dostępny oraz znamy nazwę Ubuntu 19.10

Wersja 5.1 jądra Linuksa została właśnie wprowadzona. Czas więc zapoznać się z nowościami. Canonical podzieliło się z nami pełną nazwą Ubuntu 19.10 – jest ona dosyć… dziwna.

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine

Zaledwie dwa tygodnie temu poznaliśmy pierwszy człon nazwy Ubuntu 19.10. Canonical nareszcie postanowiło powiedzieć nam, jakie zwierze zostanie maskotką przyszłego wydania Ubuntu, a jest to… gronostaj.

skROOT: Linux Kernel 5.1 już jest dostępny oraz znamy nazwę Ubuntu 19.10
Dama z Tuxem(?). Trzeba przyznać, że gronostaj daje jednoznaczne skojarzenie

Ciężko dobrze przetłumaczyć zwrot Eoan Ermine – niektóre słowniki mówią, że Eoan oznacza świt, ale może też określać czyjeś pochodzenie jako ze wschodu. Moimi pomysłami na tłumaczenie to wschodni gronostaj oraz świtowy gronostaj. Uważam jednak, że Disco Dingo to znacznie lepsza nazwa.

Warto sprawdzić: skROOT: Zstd staje się jeszcze lepszym algorytmem oraz można już pobierać Ubuntu 19.10

Dla ciekawostki, To już drugie wydanie Ubuntu z nazwą na literę E. W 2006 pojawiło się Ubuntu 6.10 Edgy Eft.

Linux Kernel 5.1 już jest!

Deweloperzy właśnie udostępnili nowe wydanie jądra Linuksa. Wprowadza ono kilka ciekawych nowości. Pierwszą z nich jest wsparcie dla Intel Fastboot, kart sieciowych Intel 22260, Raspberry Pi 3 Model A+ oraz dla tabletów Wacom Pro Pen Slim. Warto wspomnieć o tym, że od teraz pamięć trwała może wykorzystywana być jako RAM.

Ponadto Linux Kernel 5.1 pozwala na ustawienie poziomu kompresji wykonanej za pomocą algorytmu ZStandard (zstd). Wprowadzono również wiele poprawek do systemów plików, w tym do EXT4.

Linux Kernel 5.1 – w porównaniu do poprzednich odsłon – nie wprowadza do świata Pingiwnka wiele nowości. Wnosi jednak sporo poprawek i zapowiada dodanie wielu innych elementów. Warto wspomnieć, że nowa odsłona jądra to ponad 13 tysięcy wprowadzonych zmian.

Warto przeczytać: Usługa Librem One, czyli w prosty sposób odGoogluj się

Zaktualizowanie jądra do wersji 5.1 można wykonać na wiele sposobów. Jednym z nich (na systemach bazujących na Debianie) jest wejście na >tę stronę< i pobranie odpowiednich paczek .deb. Następnie należy otworzyć terminal w folderze z pobranymi tymi plikami i wpisać poniższą komendę:

sudo dpkg -i linux*.deb

Po procesie instalacji trzeba zrestartować system. Po ponownym uruchomieniu powinniśmy móc cieszyć się najnowszym Kernelem.

Źródło: OMG!Ubuntu; FossBytes; zdjęcie główne: Portal Tatrzanski

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!