skROOT: Zstd staje się jeszcze lepszym algorytmem oraz można już pobierać Ubuntu 19.10

skROOT: Zstd staje się jeszcze lepszym algorytmem oraz można już pobierać Ubuntu 19.10

Zstandard – algorytm kompresujący przygotowany przez Facebooka – dzięki nowej aktualizacji stał się jeszcze lepszy. Fani Ubuntu powinni się cieszyć, bowiem już teraz można pobierać Ubuntu 19.10.

Zstd już w wersji 1.4

Zstd (skrót od Zstandard) to bezstratny algorytm kompresji opracowany przez Facebooka i oparty na licencji open-source. Podczas pierwszych testów Ubuntu 18.04 LTS dzięki Zstd instaluje się o 10% szybciej. Warto jednak zaznaczyć, że wykorzystywanie tego algorytmu nie wpłynęło negatywnie na zużycie podzespołów, a jedynie powiększyło rozmiar pliku paczek instalacyjnych o 6%. Muszę również przypomnieć o tym, że Zstd jest testowane w Polsce w Silesia compression corpus.

Warto przeczytać: Pop!_OS 19.04 już jest! Co nowego w najbarwniejszej dystrybucji Linuksa?

Kilka dni temu Facebook wydał uaktualnienie do swojego algorytmu. W wersji 1.4 Zstd stał się o około 6-8% szybszy. Gigant również dopracował API, dzięki czemu programiści o wiele łatwiej mogą dostosowywać algorytm do swoich potrzeb.

Na naszych oczach rośnie bardzo przyszłościowy algorytm kompresji, jakim jest Zstandard. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby w przyszłości stał się on jednym z najbardziej popularnych algorytmów kompresujących.

Początek nazwy Ubuntu 19.10 to Eoan

Po wydaniu drugiej, krótkoterminowej wersji Ubuntu, czyli 19.04 Disco Dingo, przyszedł czas na wyczekiwanie trzeciej i ostatniej testowej wersji tej dystrybucji – Ubuntu 19.10. Niestety, jak na ten moment o nowym systemie wiemy naprawdę niewiele, a mówiąc to mam na myśli tylko początek jego nazwy – Eoan.

Pojawiły się już również pierwsze obrazy ISO Ubuntu 19.10, tzw. Daily Builds, które wydawane są – jak sama nazwa wskazuje – codziennie. Pobrać je można >stąd<.

Uwaga! Nie zalecam instalacji tego systemu w celu używania go na co dzień. Jest to testowe i niestabilne wydanie systemu w bardzo wczesnym okresie rozwoju. Korzystanie z tego OS-a może być niebezpieczne!

Stabilna wersja Ubuntu 19.10 Eoan pojawi się dopiero w październiku bieżącego roku. Co nowego się spodziewamy? Przede wszystkim najnowszego wydania (jak na tamten moment) Linux Kernel, GNOME w wersji 3.34 oraz innych ulepszeń.

Warto się zapoznać: Ubuntu 19.04 Disco Dingo już dostępne! Co nowego dodano do popularnego Linuksa?

Myślę, że Ubuntu 19.10 będzie dobrym następcą Ubuntu Disco Dingo, które już teraz zostało przez wielu okrzyknięte najlepszym wydaniem Ubuntu od wielu lat. Eoan również pokaże nam czego powinniśmy się spodziewać w Ubuntu 20.04, które pojawi się już za rok!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!