skROOT: Mozilla wydała Firefoxa dla urządzeń z układami Snapdragon i Windowsem 10. W Chrome OS 75 aplikacje Linuksa współpracują z USB

Ostatnio coraz popularniejszy staje się temat desktopów z procesorami ARM. Zainteresowanie tymi urządzeniami wykazała również Mozilla i wydała swoją przeglądarkę specjalnie zoptymalizowaną pod te platformy. Pozostając w temacie sprzętu mobilnego – nareszcie użytkownicy Chrome OS mogą korzystać z portów USB w linuksowych aplikacjach.

Firefox dla urządzeń z Windowsem 10 i procesorami ARM

Always connected PCs to coraz popularniejsza kategoria komputerów. Nic w tym dziwnego, kosztem nieco gorszej wydajności użytkownik otrzymuje bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu oraz natychmiastowe wybudzenie urządzenia. Nowa kategoria komputerów zaczyna interesować przeróżne firmy. Swoje udziały w tym uzyskać chce również Mozilla, która właśnie wydała swoją przeglądarkę internetową Firefox na desktopy z procesorami ARM64.

Polecamy również: Linux może być popularnym systemem na laptopy z procesorami ARM

Przeglądarka ta bazuje na silniku Firefox Quantum, który ma zapewnić jak najlepsze doznania związane z przeglądaniem internetu. Jeśli masz laptopa z procesorem ARM64 to już teraz możesz pobrać wersję Beta >stąd<.

Informacje takie jak ta udowadniają nam, że desktopy z procesorami ARM to przyszłość i jedna z najciekawszych dróg rozwoju laptopów. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo chętnie przesiadłbym się na notebooka z układem Snapdragon – bardzo długi czas pracy (często ponad 20 godzin) na jednym ładowaniu to coś o wiele dla mnie ważniejszego niż ponadprzeciętna wydajność.

Najnowsza aktualizacja Chrome OS wprowadza wsparcie dla USB w aplikacjach Linuksa

Dzięki wprowadzeniu obsługi aplikacji linuksowych, Chrome OS stał się o wiele przydatniejszym i funkcjonalnym systemem operacyjnym. Wszak dostał on ogromną bazę programów desktopowych, takich jak GIMP, WPS Office czy Visual Studio Code.

Warto sprawdzić: SPURV pozwoli na natywne uruchomienie aplikacji z Androida na dystrybucjach Linuksa

Deweloperzy nie zaprzestali na samej implementacji aplikacji z Linuksa. Funkcja ta na bieżąco otrzymuje przeróżne poprawki i dodatki. Najnowsze uaktualnienie Chrome OS do wersji 75 wprowadziło obsługę urządzeń, nośników itd. USB przez linuksowe programy właśnie. Od teraz możesz na przykład podzielić dysk przenośny za pomocą narzędzia GParted.

Aby móc skorzystać z tej funkcji należy w ustawieniach systemowych włączyć poniższe flagi.

chrome://flags/#crostini-usb-allow-unsupported

chrome://flags/#crostini-usb-support

Ktoś z Was korzysta z Chromebooka lub z systemu CloudReady? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz
Total
6
Share