skROOT: Mozilla wydała Firefoxa dla urządzeń z układami Snapdragon i Windowsem 10. W Chrome OS 75 aplikacje Linuksa współpracują z USB

skROOT: Mozilla wydała Firefoxa dla urządzeń z układami Snapdragon i Windowsem 10. W Chrome OS 75 aplikacje Linuksa współpracują z USB

Ostatnio coraz popularniejszy staje się temat desktopów z procesorami ARM. Zainteresowanie tymi urządzeniami wykazała również Mozilla i wydała swoją przeglądarkę specjalnie zoptymalizowaną pod te platformy. Pozostając w temacie sprzętu mobilnego – nareszcie użytkownicy Chrome OS mogą korzystać z portów USB w linuksowych aplikacjach.

Firefox dla urządzeń z Windowsem 10 i procesorami ARM

Always connected PCs to coraz popularniejsza kategoria komputerów. Nic w tym dziwnego, kosztem nieco gorszej wydajności użytkownik otrzymuje bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu oraz natychmiastowe wybudzenie urządzenia. Nowa kategoria komputerów zaczyna interesować przeróżne firmy. Swoje udziały w tym uzyskać chce również Mozilla, która właśnie wydała swoją przeglądarkę internetową Firefox na desktopy z procesorami ARM64.

Polecamy również: Linux może być popularnym systemem na laptopy z procesorami ARM

Przeglądarka ta bazuje na silniku Firefox Quantum, który ma zapewnić jak najlepsze doznania związane z przeglądaniem internetu. Jeśli masz laptopa z procesorem ARM64 to już teraz możesz pobrać wersję Beta >stąd<.

Informacje takie jak ta udowadniają nam, że desktopy z procesorami ARM to przyszłość i jedna z najciekawszych dróg rozwoju laptopów. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo chętnie przesiadłbym się na notebooka z układem Snapdragon – bardzo długi czas pracy (często ponad 20 godzin) na jednym ładowaniu to coś o wiele dla mnie ważniejszego niż ponadprzeciętna wydajność.

Najnowsza aktualizacja Chrome OS wprowadza wsparcie dla USB w aplikacjach Linuksa

Dzięki wprowadzeniu obsługi aplikacji linuksowych, Chrome OS stał się o wiele przydatniejszym i funkcjonalnym systemem operacyjnym. Wszak dostał on ogromną bazę programów desktopowych, takich jak GIMP, WPS Office czy Visual Studio Code.

Warto sprawdzić: SPURV pozwoli na natywne uruchomienie aplikacji z Androida na dystrybucjach Linuksa

Deweloperzy nie zaprzestali na samej implementacji aplikacji z Linuksa. Funkcja ta na bieżąco otrzymuje przeróżne poprawki i dodatki. Najnowsze uaktualnienie Chrome OS do wersji 75 wprowadziło obsługę urządzeń, nośników itd. USB przez linuksowe programy właśnie. Od teraz możesz na przykład podzielić dysk przenośny za pomocą narzędzia GParted.

skROOT: Mozilla wydała Firefoxa dla urządzeń z układami Snapdragon i Windowsem 10. W Chrome OS 75 aplikacje Linuksa współpracują z USB

Aby móc skorzystać z tej funkcji należy w ustawieniach systemowych włączyć poniższe flagi.

chrome://flags/#crostini-usb-allow-unsupported

chrome://flags/#crostini-usb-support

Ktoś z Was korzysta z Chromebooka lub z systemu CloudReady? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!