skROOT: Spotify pozwoli na współtworzenie kolejki odtwarzania oraz ktoś uruchomił Linuksa na Kindle Paperwhite 3

skROOT: Spotify pozwoli na współtworzenie kolejki odtwarzania oraz ktoś uruchomił Linuksa na Kindle Paperwhite 3
(fot. Grzegorz Cichocki)

Spotify pracuje nad kolejną funkcją, która rozwiązuje problem, kiedy to kilka osób chce puszczać swoją muzykę. Jak wiemy, Linuksa można odpalić na niemalże wszystkim, jednak ktoś z jakiegoś powodu zainstalował go na czytniku e-booków.

Spotify z nową funkcją

Spotify pracuje nad nową funkcją nazwaną Social Listening. Co nam umożliwi? Otóż będzie można wspólnie, ze swoimi znajomymi, tworzyć kolejkę odtwarzania. Co ważne, dodawanie utworów odbywać się będzie za pośrednictwem swojego telefonu i swojego konta.

Wystarczy, że nasz znajomy zeskanuje specjalnie kod nazwany Spotify Code, co doda go do grupy. Póki co, nie wiemy dokładnie jak to będzie działać. Ciekawi mnie czy znajomy będzie mógł jedynie dodawać piosenki do kolejki, czy nawet manipulować odtwarzaniem – to znaczy zmieniać utwory, przewijać, a nawet stopować. Jak na razie, funkcja ta została udostępniona tylko dla pracowników Spotify i nie wiemy kiedy trafi do nas, standardowych użytkowników.

Przeczytaj także: Sprawdzamy Spotify Lite… na Moto G z 2013 roku

Alpine Linux na Kindle Paperwhite 3

Już nie raz powtarzaliśmy, że Linuksa można uruchomić na niemalże wszystkim. W przeszłości pojawiały się projekty, gdzie użycie tego systemu może dać całkiem sporo, chociażby warto wymienić konsolę Playstation Portable czy Nintendo Switch. Nie wiemy jednak po co uruchomił ktoś Alpine Linux na… czytników e-booków.

Takie czytniki to bardzo specyficzne urządzenia – głównie ze względu na rodzaj stosowanego w nich wyświetlacza. Ekrany typu E-ink naśladują druk i raz wyświetlony obraz będzie “uruchomiony” bez końca i bez poboru energii. Tak, wyświetlacz taki potrzebuje prądu tylko wtedy, kiedy zmienia się wyświetlany obraz. Nie dość, że taki ekran jest po prostu wygodny podczas czytania, to jeszcze pozwala na bardzo długi czas pracy na baterii.

skROOT: Spotify pozwoli na współtworzenie kolejki odtwarzania oraz ktoś uruchomił Linuksa na Kindle Paperwhite 3
(fot. skilltheamps)

Ktoś jednak postanowił wykorzystać jednordzeniowy procesor i 512 megabajtów pamięci RAM w czytniku Kindle Paperwhite 3 i uruchomił Linuksa – dokładnie Alpine Linux ze środowiskiem Xfce.

Warto sprawdzić: Deweloperzy wydają Xfce 4.14pre3. Wersja stabilna będzie już niedługo!

Jak sam autor tego dzieła mówi, pomimo słabej specyfikacji przeglądarka internetowa Chromium działa dosyć dobrze. Warto jednak powiedzieć sobie, że na desktopowym systemie obraz często się zmienia, co negatywnie odbija się na baterii takiego czytnika oraz nie jest zbyt komfortowe – wszak odświeżanie ekranów e-ink nie należy do najlepszych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!