Smart Home z Netatmo czyli Healthy Home Coach i Smart Smoke Alarm [RECENZJA]

Smart Home z Netatmo czyli Healthy Home Coach i Smart Smoke Alarm [RECENZJA]

Temat inteligentnych urządzeń domowych jest w ostatnim czasie wyjątkowo popularny. Jedną z firm oferujących różnorakie sprzęty wpasowujące się w kategorię smart home jest Netatmo. Teraz w moje ręce trafiły dwa urządzenia tego producenta, a dokładniej czujnik dymu oraz gadżet, który pomoże nam monitorować stan powietrza w naszym pokoju. Czy zakup sprzętów tych ma sens? Zapraszamy na recenzję!

Wygląd i jakość wykonania

Zacznijmy od cen obu urządzeń, ponieważ wtedy będziemy w stanie spojrzeć na nie z uwzględnieniem tej kwestii. Netatmo Smart Smoke Alarm aktualnie kosztuje 469 zł, a Healhy Home Coach 499 zł. Po rozpakowaniu pudełek tak naprawdę widzimy same produkty. Oba urządzenia zostały w całości wykonane z tworzywa. Czujnik dymu dostępny jest jedynie w białej wersji kolorystycznej, ale to sprawia, że w momencie, gdy zamocujemy go na suficie wpasuje się on we wnętrze.

Smart Home z Netatmo czyli Healthy Home Coach i Smart Smoke Alarm [RECENZJA]

W przypadku Netatmo Healthy Home Coach producent zadbał o dodatkowy pasek LED, który informuje nas o aktualnym stanie powietrza w pomieszczeniu za pomocą zmieniających się barw. W pudełku znalazł się także zasilacz, który jest niezbędny, aby sprzęt ten mógł pracować. Tak naprawdę oba testowane urządzenia Netatmo są świetnie wykonane i ciężko doszukać się w tej kwestii jakichkolwiek wad czy niedociągnięć.

Zobacz także: Xiaomi Mi TV 4S 43″ sprawdzony. Jak sprawdza się telewizor chińskiego producenta? [recenzja]

Netatmo Smart Smoke Alarm

Zacznijmy od inteligentnego czujnika dymu. Oczywiście cena 469 zł to nie mało, ale warto pamiętać o tym, że, przynajmniej według zapewnień producenta, Smart Smoke Alarm ma móc pracować przez nawet 10 lat bez konieczności wymiany baterii. Sam montaż jest niezwykle prosty i odbywa się za pomocą dwóch wkrętów znajdujących się w zestawie. Bardzo cieszy mnie fakt, że Netatmo zdecydowało się na całkowicie bezprzewodowe rozwiązanie. Jak połączyć się zatem z czujnikiem? Wystarczy pobrać dedykowaną aplikację ze Sklepu Play lub AppStore. Kolejnym krokiem jest założenie konta, a następnie aplikacja prowadzi nas krok po kroku przez pełną konfigurację.

I tak naprawdę w samej aplikacji nie znajdziemy zbyt wiele opcji. Możemy przetestować wydawany przez czujnik dźwięk czy sprawdzić stan baterii. W momencie, gdy Netatmo Smart Smoke Alarm wykryje dym momentalnie rozpocznie odtwarzanie alarmu o głośności 85 decybeli. I przyznam szczerze, że wykrycie dymu podczas testów nie wystąpiło, ale test głośności dźwięku wymuszony poprzez aplikację mobilną sprawił, że jestem wręcz pewny, że alarm ten usłyszą nawet sąsiedzi (w przypadku osób mieszkających w bloku).

Oprócz alarmu otrzymujemy także powiadomienie na nasz smartfon, a co za tym idzie jesteśmy w stanie zareagować niezależnie od tego gdzie się znajdujemy. Alarm możemy wyłączyć poprzez dedykowaną aplikację mobilną. Netatmo Smart Smoke Alarm to urządzenie, które montujemy na suficie, konfigurujemy i możemy zapomnieć o jego obecności aż do czasu, gdy niespodziewanie zostanie wykryty dym. Sam producent radzi, aby nie montować tego urządzenia w bardziej zadymionych miejscach. miejscach takich jak kuchnia, ponieważ może to zaburzyć jego prace.

Netatmo Healthy Home Coach

Drugim z testowanych urządzeń jest gadżet, który w czasie rzeczywistym zbiera informacje na temat powietrza w danym pokoju. Netatmo Healthy Home Coach nieustannie mierzy temperaturę, wilgotność, poziom hałasu oraz stężenie dwutlenku węgla. Wszystkie informacje są prezentowane na czytelnych wykresach. Oczywiście i tutaj do pełnego działania musimy pobrać aplikację mobilną. W aplikacji możemy podejrzeć jakie warunki panują w naszym pokoju, ale to jednak jeszcze nie wszystko.

Aplikacja wysyła nam powiadomienia, gdy, któryś z parametrów będzie miał wartość mogącą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. I muszę przyznać, że działa to wręcz błyskawicznie. Puszczam głośniej muzykę i momentalnie otrzymuję powiadomienie o zbyt dużym hałasie. Zamykam wszystkie okna i widzę informację o zbyt dużym stężeniu dwutlenku węgla oraz podpowiedź aby na chwilę otworzyć okno i wywietrzyć pomieszczenie.

Netatmo Healthy Home Coach został także wyposażony w pasek LED oraz dotykowy przycisk. W momencie, gdy dotkniemy ten przycisk diody zaświecą się na odpowiedni kolor w zależności od stanu powietrza. Na początku korzystania z tego urządzenia wydawało się to czymś ciekawym, ale przyznam szczerze, że dużo wygodniejsza jest aplikacja mobilna. Smartfon zawsze mamy pod ręką i jesteśmy w stanie z dowolnego miejsca na świecie sprawdzić, jak wygląda sytuacja w naszym pokoju.

Czy warto?

I tak i nie. Z jednej strony zarówno Smart Smoke Alarm jak i Healthy Home Coach to dość drogie gadżety. Z drugiej są one naprawdę użyteczne, a dodatkowo posiadacze sprzętów Apple będą zadowoleni z powodu współpracy z HomeKit. Jeśli jesteście fanami rozwiązań smart home i chcecie budować swój system na urządzeniach Netatmo to moim zdaniem czujnik dymu jest czymś, co powinniście zakupić w pierwszej kolejności. Gadżet ten w teorii wydaje się zbędny, ale może uratować nasze życie lub innych domowników. Healthy Home Coach to coś, czego sam bym nie kupił, ale domyślam się, że znajdą się użytkownicy, który pokochają ten sprzęt.

Co myślicie o urządzeniach Netatmo? A może sami korzystacie z tego typu sprzętów? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!