Sony patentuje bardzo ciekawy elastyczny ekran

sony xperia 10 plus

Sony bez dwóch zdań nie należy do liderów wiodących producentów smartfonów. Mimo to, ten japoński producent nie boi się eksperymentować, co pokazali chociażby podczas premiery urządzeń Xperia 1 (recenzja już wkrótce), 10 oraz 10 Plus, gdzie zastosowano ekran 21:9. Japończycy opatentowali właśnie składany ekran, który ma jedną ciekawą cechę…

Być może już niedługo zobaczymy składaną Xperię

Wiemy już od jakiegoś czasu, że Sony pracuje nad takim urządzeniem. Ba, podobno są nawet już prototypy tego urządzenia. Ma ono być nazwane Xperia F, dość łatwo chyba domyśleć się, dlaczego akurat ta literka, prawda? Japoński gigant opatentował naprawdę interesujący elastyczny ekran, który możliwe, że zostanie już w nim zastosowany. Co w nim takiego niezwykłego? Otóż, posiada on “wtopione” trzy czujniki, które mają poprawić komfort użytkowania takiego smartfonu. Są to czujniki temperatury, nacisku i akcelerometr. Takiego czegoś chyba jeszcze w świecie technologii nie widzieliśmy. Do czego ma to służyć? Mają one wysyłać informacje do urządzenia dotyczące tego, w jaki sposób oraz czy w ogóle trzymamy smartfon, by dostosować odpowiednio obraz wyświetlany na ekranie. Ma to w jakiś sposób usprawnić jego działanie, nie powiem, ciekawe. Pod tym kątem telefon Sony może być dość oryginalny. Dodam, że ma to też działać na smartfonie, gdzie wyświetlacz będzie z dwóch stron.

sony patent

Warto przeczytać: Honor MagicBook Pro oficjalnie zaprezentowany. Chińczycy chcą podbić rynek laptopów

Ma on być składany, a raczej rozkładany, na zewnątrz. Dzięki tym czujnikom, na nieużywanej części ekranu ma być wyświetlany wygaszacz ekranu, który będzie mógł być ruchomy bądź statyczny, na przykład w kolorze obudowy urządzenia. W pierwszym przypadku ma być też na tym fragmencie ekranu obniżona częstotliwość odświeżania. Te działania mają wydłużyć czas pracy na baterii, ale też zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika. Warto też zwrócić uwagę tutaj na przyciski fizyczne. Na rysunku widzimy, iż mogą być one nie tylko na froncie urządzenia, pod wyświetlaczem, ale i na jego górnej krawędzi. Dzięki takiemu działaniu użytkownik będzie mógł z dwóch stron mieć duże wyświetlacze, bez zbędnej ramki.

Co sądzicie o tym patencie oraz o składanych smartfonach? Hit czy kit?

Na grafice tytułowej jest smartfon Sony Xperia 10 Plus,
sprawdź jego recenzję!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!